Meclis Kültür Merkezi’nde ‘PKK’lı üç kadın’ krizi

GezeGen GezeGen     11-02-14     Haberler     Meclis Kültür Merkezi’nde ‘PKK’lı üç kadın’ krizi     357 Defa Okundu

Meclis Kültür Merkezi'nde 'PKK'lı üç kadın' krizi

Meclis Kültür Merkezi’nde ‘PKK’lı üç kadın’ krizi

Ressam Gülizar Kılıç‘ın; Fransa’nın başkenti Paris’te geçen yıl öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in portrelerine yen verdiği yağlı boya tablolarını da sergilediği “Yüzleşme” adlı sergisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi engeline takıldı.

Ressam Gülizar Kılıç’ın; Fransa’nın başkenti Paris‘te geçen yıl öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in portrelerine yen verdiği yağlı boya tablolarını da sergilediği “Yüzleşme” adlı sergisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi engeline takıldı. TBMM’ye bağlı Mustafa Necati Kültür Evi’nde sanatseverler ile buluşan sergide, TBMM yetkililerinin devreye girmesi ile PKK’lı üç kadının portrelerinin yer aldığı tablolar kaldırıldı. Sansürü protesto eden Kılıç, sergiyi iptal etmek istedi.

TBMM’ye bağlı Mustafa Necati Kültür Merkezi, bugün ilginç bir sansüre sahne oldu. Ressam Kılıç’ın izlenimsel tarzda, kalın fırça darbeleri ile yaptığı yağlı boya tablolarını sergilediği “Yüzleşme” adlı sergisinde, PKK krizi yaşandı. Mustafa Necati Kültür Evi sorumluları, TBMM yetkililerinden gelen telefonun ardından Paris’te geçen yıl öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez‘in görüntülerini yansıtan yağlı boya tablolarını Kılıç’a haber vermeden sergiden çıkardı. Durumu farkeden Kılıç, sansürü protesto etmek için sergiyi iptal etmek istedi. Ancak serginin açılışına katılmak için Mustafa Necati Kültür Evine gelen davetliler, ısrarla sergiyi gezmek istedi.

Kaldırın” talimatı
Milliyet’e konuşan Kılıç, sergiyi iptal etmek istediğini söyledi. Kılıç, şunları kaydetti:
Paris‘de öldürülen üç PKK‘lı kadının resimlerini de yapmıştım. TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı telefon açarak, PKK‘lı kadınların yer aldığı tabloların kaldırılması talimatını vermiş. Bunun üzerine sergimi iptal etmek istedim. Ne yazık ki hayatın her alanında sansür var. Demokrasinin olmadığı yerde diktatörlük oluyor. Sansür, emir-komuta zinciri ile uygulanıyor. Paris‘de öldürülen kişiler gibi ben de bir kadınım. Onlar, silahsızken öldürüldüler. Onları, kadın duyarlılığı ile resmettim. Bana dokunan, beni duygulandıran her şeyi resmediyorum tablolarımda. Bu bir sanat ve ben özgür irademi kullanarak yapıtlarımı üretiyorum.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.