Leke Tedavisi

GezeGen GezeGen     25-12-13     SağLık     Leke Tedavisi     251 Defa Okundu

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Deri üzerindeki koyu bir renk değişikliği doğuştan olabileceği gibi sonradan güneş lekesi, yaşlılık lekesi, hamilelik lekesi, sivilce sonrası izlerle beraber leke, çillenme, herhangi bir deri hasarlanması sonrası gelişken leke,

Deriüzerindeki koyu bir renk değişikliği doğuştan olabileceği gibi sonradan güneş lekesi, yaşlılık lekesi, hamileliklekesi, sivilce sonrası izlerle beraber leke, çillenme, herhangi bir derihasarlanması sonrası gelişken leke, iyi veya kötü huylu deri tümörü olabilir.

Lekedetedavi planlamadan önce lekenin teşhisi doğru yapılmalıdır. Leke dermatologtarafından değerlendirilmelidir. Basit bir güneş lekesi ile deri tümörü ayırımıtedavi planı açısından doğru yapılmalıdır. Güneş lekeleri sadece kozmetiknedenlerden tedavi edilirken bir deri tümörüne cerrahi çıkarma, belki medikasyon ve takip gerekebilir.

Yazaylarının ardından güneş sonrası ortaya çıkan yada iyice belirginleşmeyebaşlayan güneş lekeleri oldukça yaygın bir problemdir. Güneşe yoğun maruziyetyada solaryumun ardından deri kendisini korumak için daha çok melanin pigmentiüretir. Kadınlarda daha sık görülür ve genellikle yüzde daha çok güneş alandudak üzerlerinde, yanaklarda ve alında yerleşir. Çillenme de ise yinekahverengi deri seviyesindeki lekeler özellikle güneşli dönemlerde yanaklar,burun üzeri, çene ve alında belirginleşir ve güneşin etkisinikaybetmesiyle gerilemeye başlar.

Bazenağızdan alınan bazı ilaçlar, deriye sürülen bazı kozmetikler, parfümler veya bitkisel temaslarla beraber güneş maruziyeti deride reaksiyonlarave renk koyulaşmasına neden olabilir. Hormon içerikli ilaçlar kullanılırken veyine hamilelik döneminde melanin pigment üretiminde özellikle güneş görenyerlerde artış olabilir.

Lekeoluşumunda ve artışında güneşin rolü nedeniyle güneşden doğru korunma bütünleke tedavilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Güneşden sadece güneş ışınlarının yoğun olduğu yazaylarında değil karlı kış aylarında da yansıyan UV nedeniyle sürekli korunulmalıdır.Güneşden koruyucu kremlerin etkinlikleri 3-4 saat sürer ve su,ter temasıylaazalır dolayısıyla sık sık tekrar edilmelidir. Bu önlemler lekelerinkoyulaşmasını ve yenilerinin oluşmasını önler ancak var olan leke ilemücadelede bir takım tedaviler uygulamak gerekebilir. Tedavide önemli olannokta lekenin doğru tanınmasıdır. Her leke için tedavi yaklaşımı farklıolabilir. Tedavi bazen sadece renk açıcıtopikallerin sürülmesi şeklinde planlanabileceği gibi kimyasal, enzimatikpeelinglerle soyma, dermabrazyon yapma veya çeşitli lazerlerin kullanımıyla da sürdürülebilir.

Lazerlitedavilerde lekeye göre uygun tedavi lazeri seçilir. Bazen hem lekeye etkiliolabilecek hem de kollajen uyarımı sağlamada etkili erbiyum veya karbondioksitfraksiyonel lazerler kullanılırken bazen özellikle güneş, yaşlılık lekelerinde sadece leke üzerine uygulama iletedavi gerçekleştiren lazerler kullanılır.

Dr. Burcu Yamangöktürk Solak

Özel Ethica Bakırköy Tıp Merkezi

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.