Lahey’de 58 lider nükleer güvenliği masaya yatırıyor

GezeGen GezeGen     25-03-14     Dünya     Lahey’de 58 lider nükleer güvenliği masaya yatırıyor     381 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Lahey’de 58 lider nükleer güvenliği masaya yatırıyor

Lahey’de 58 lider nükleer güvenliği masaya yatırıyor

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kentte Hollanda Kralı, Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Hollanda Başbakanı ile görüşmeler gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lahey’de bugün başlayan Nükleer Güvenlik Zirvesi (NSS) için Hollanda’ya gitti. 53 ülkenin, 4 uluslararası örgütün ve 58 liderin katılımıyla düzenlenen zirve iki gün sürüyor. Gül, Hollanda’da önce Kral Willem Alexander ile baş başa görüştü. Görüşme, Lahey yakınlarındaki Huis Ten Bosch Sarayı’nda basına kapalı gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmenin ardından Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne geçti. Burada ise Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile görüştü. Gül daha sonra, zirvenin yapıldığı World Forum binasında, toplu fotoğraf çekiminden önce ABD Başkanı Barack Obama ile ayaküstü sohbet etti.

Üç ana konu tartışılacak
Gül’ün, zirve kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yanı sıra birçok devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler yapması bekleniyor. İlki 2010’da Washington’da ikincisi ise 2012’de Seul’de düzenlenen NSS’te, bir yandan nükleer güvenlik alanında atılan adımlar masaya yatırılırken diğer yandan üç ana konu üzerine odaklanılacak.
Ana gündem maddelerini, tehlikeli nükleer malzemeleri azaltarak nükleer terörizmi engellemeye çalışmak ve nükleer güvenlik alanında uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi oluşturuyor. Liderlerin, yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum kullanımını en aza indirmeyi sürdürme taahhüdünü de yinelemeleri bekleniyor.
G7 ülkeleri de görüşecek
Zirvenin paralelinde, G7 ülkelerinin liderlerinin, Rusya’nın Kırım’a yönelik attığı adımları ve Rusya’nın G8’den çıkarılmasını ele alacakları bir toplantı gerçekleştiriliyor. Zirveye katılan liderler arasında ABD Başkanı Barack Obama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso gibi isimler yer alıyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.