‘Kuzey Irak 1500 Türk firmasıyla kalkınıyor’

GezeGen GezeGen     30-03-14     Ekonomi     ‘Kuzey Irak 1500 Türk firmasıyla kalkınıyor’     411 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
‘Kuzey Irak 1500 Türk firmasıyla kalkınıyor’

‘Kuzey Irak 1500 Türk firmasıyla kalkınıyor’

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren 1500 Türk firmasının bölgedeki kalkınmayı sağladığını söyledi

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Kuzey Irak’ın kalkınmasını Türk firmalarının sağladığını söyledi. İnam, özerk yönetimin Ticaret ve Sanayi Bakanlığı verilerine göre kasım ayı itibariyle, Kuzey Irak’ta 1226 Türk firmasının kayıtlı olduğunu belirtti. Bu oranın bölgedeki kayıtlı yabancı firmaların yüzde 46’sına denk geldiğini aktaran İnam, 300 kadar firmanın da bölgede ortaklık yaptığını, böylece 1500-1600 civarında irili ufaklı Türk firmasının bu bölgede ticari faaliyet yürüttüğünü dile getirdi.

İnam, Türkiye’den gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnam, Türk şirketlerinin başta inşaat olmak üzere berberden otomobil kiralamaya, restorandan sigortacılığa, otelden enerji yatırımlarına kadar hemen hemen her ekonomik alanda faaliyet gösterdiklerini açıkladı. İnam, bölgedeki siyasi istikrar ve güvenlikten ötürü yabancı firmaların da yatırım yapmaya geldiğini belirterek, Türkiye’nin bundan sonra “planlı ve projeli” bir şekilde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. İnam, “Buraya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl 950 milyon dolar civarında bir yatırım yapılmış. 2013’ün başından bu yana resmi kurumlardan, değeri 1.5 milyar dolar civarında 54 iş alınmış. Yatırımlar sürekli artıyor” dedi.

‘5 sınır kapısı gerekli’
Irak’ın Almanya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük ihracat ortağı olduğunu vurgulayan İnam, 12 milyar dolarlık bir ticaretin gerçekleştiğini aktardı. İnam, ticaretin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sınır kapısı sayısının acilen artırılması gerektiğini belirterek, “12 milyar dolarlık ticaret Habur kapısıdan yapılıyor. Günde en az 3 bin adet araç geçiyor, ancak ihtiyacı karşılamıyor. İki köprü var, bakımlarını bile yapamıyoruz. Birini bakıma alsak diğeri trafiği taşıyamayacak” dedi. İnam, şöyle konuştu:

Erbil-Bağdat mutabakatı
İnam, petrol görüşmelerinde Bağdat ve Erbil arasındaki her türlü mutabakata razı olduklarını belirterek, “Anlaşmalarını bekliyoruz. Bağdat’ın da rızasını almak istiyoruz, ama rıza almak süreci sonsuza kadar beklemeyi gerektirmez” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.