Kirli Savaş’ın kayıp çocuklarının öyküsü

GezeGen GezeGen     24-03-14     Dünya     Kirli Savaş’ın kayıp çocuklarının öyküsü     353 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Kirli Savaş’ın kayıp çocuklarının öyküsü

Kirli Savaş’ın kayıp çocuklarının öyküsü

Darbenin 38’inci yıldönümünde Arjantin’de askeri diktatörlüğün muhaliflerin çocuklarını ‘çalmasıyla’ açılan yaralar kolay kolay kapanmıyor. Kirli Savaş’ın yıkıcı izlerine bir bakış…

Bugün Arjantin’de 1976 yılında düzenlenen askeri darbenin 38’nci yıldönümü. Geçtiğimiz yıl cezaevinde hayatını kaybeden Jorge Rafael Videla önderliğinde ülke tarihinde altıncı kez gerçekleştirilen darbe, 1983 yılına kadar sürecek olan ve ‘Kirli Savaş’ olarak anılan baskıcı bir askeri yönetimin başlamasına yol açtı. Güney Amerika’nın en kanlı rejimlerinden biri olarak anılan cunta boyunca Arjantin, işkenceler, suikastler, cinayetler ve çoğu vatandaşın bir gece ansızın kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmasına tanık oldu.

30 bin kişi kayboldu
1974 yılında hayatını kaybeden eski devlet başkanı Juan Peron’un eşi Isabel Peron yönetiminin devrildiği darbenin ardından binlerce kişi askeri hapishanelerde işkence gördü, toplama kamplarında hayatını kaybetti. İnsan hakları örgütlerine göre cunta sırasında 30 bin kişi ya ortadan kayboldu ya da öldürüldü.
‘Toplumun yeniden inşa edilmesi’ söylemini benimseyen Kirli Savaş’ın Arjantin toplumunun belleğine en büyük darbeyi muhalif ailelerin çocuklarının cuntaya destek veren ailelere verilmesi vurdu. Gecenin bir yarısı plakası olmayan araçlarla gelen silahlı kişiler, toplumun her kesiminden insanın, işçi, din görevlisi, gazeteci, öğrenci, sanatçı ve entelektüellerin evine baskın yaparak, yaş, cinsiyet, sağlık durumu, sınıf, etnik köken ve sınıf ayrımı gözetmeksizin Arjantinlileri kaçırdı. Her türlü ideolojik muhalefeti ortadan kaldırmaya niyetli askeri rejim, kaybolan vatandaşların ailelerine yakınlarının ölüp ölmediğini ya da cesetlerinin nerede olduğunu açıklamayarak acımasız bir psikolojik savaş uyguladı.
Marguerite Guzman Bouvard, çocuklarını arayan Arjantinli annelerle ilgili yazdığı kitabında gerçekleştirilen kaçırmaları şöyle anlatır: “Güvenlik güçleri hamile kadınları sürüklüyordu. Aileleri kaçırdılar ve birbirlerine gözleri önünde işkence uyguladılar. İnsanlar tekerlekli sandalyelerinden ve hastanedeki yataklarından kaçırıldı. Yüzlerce genç kayboldu. Ebeveynleri götürüldükten sonra çocuklar ya komşularında ya da evlerinde tek başına kaldı. Daha az şanslı olanlar, kaybolanların çocukları için kurulan toplama kamplarına götürüldü. Fiziksel engeli bulunanlar ya öldürüldü ya da ölüme bırakıldı.” Cuntanın bu uygulamasıyla Arjantin’de iki farklı kuşak kimliğini kaybetti. Çocukları gözleri önünde kaçırılan anne ve babalar yıllarca onların izini sürmeye çalışırken, muhalif ailelerin kaçırılan çocukları için büyükanneler uzun soluklu ve halen devam eden bir mücadele vermek zorunda kaldı.
Plaza de Mayo Büyükanneleri ise evlatlık olarak verilen torunlarını bulmak için her türlü yasal çareye başvurdu. Hapishanelerde doğum yapan kadınların çocuklarına yönetim tarafından el konuldu, muhalif ailelerin çocukları evlerinden kaçırıldı.

Sahte doğum belgeleri
Sahte doğum belgeleri düzenlenerek askeri rejime yakın ailelerden bebek sahibi olamayanlara bu çocuklar verildi. Büyükanneler, çocuklarının ya da torunlarının küçüklüklerine dair fotoğrafları televizyondan paylaşarak arama çalışmalarını soluksuz sürdürdü.
Bazı çocuklar, ekranda gördükleri fotoğraflarla benzerlik kurarak kendi ailesinden daha farklı değerlere sahip bir ailede büyüdüğü için kimlik bunalımı yaşadı. Bazı kayıp çocuklar, biyolojik aileleriyle yıllar sonra bir araya geldi. Bazı aileler ise ne çocuklarına ne de torunlarına ne olduğunu hiçbir zaman öğrenemedi. Askeri rejim, çocuklarını bulmak için çeşitli bürokratik yöntemlere başvuran aileleri yıldırmak için ‘kimliksiz cesetleri’ şantaj yöntemi olarak kullandı.

DİKTATÖR JORGE VİDELA HAPİSTE ÖLDÜ

Jorge Videla (en sağda) 1976 yılında gerçekleştirdiği askeri darbeyle 1983 yılına kadar Güney Amerika’nın en kanlı rejimlerinden biri olarak tanımlanan Kirli Savaş’ın yönetimini üstlenmişti. İşkenceler, sol görüşlü vatandaşların ortadan kaybolması ve binlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan diktatör insanlığa karşı suç işlediği için 2010’da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çekerken Mayıs 2013’de öldü.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.