Kalp bekliyordu beyin ameliyatı oldu

GezeGen GezeGen     22-12-13     SağLık     Kalp bekliyordu beyin ameliyatı oldu     144 Defa Okundu

Kalp bekliyordu beyin ameliyatı oldu

Kalp bekliyordu beyin ameliyatı oldu

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, 1 yıldır yapay kalple yaşam mücadelesi veren 50 yaşındaki Mahmut Dereli’nin beynindeki tümör, başarılı bir ameliyatla alındı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 1 yıl önce Prof.Dr. Ömer Bayezid ve ekibi tarafından takılan yapay kalp ile yaşama tutunan Mahmut Dereli, ’Kalp Nakil Bekleme Sırası’nda verici beklerken, 6 ay sonra akciğeriyle ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Tetkikleri yapılan Dereli’nin akciğer tomografisinde tümör saptandı ve beyne metastaz yaptığı anlaşıldı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Akyüz tarafından geçen 29 Ağustos’ta yapılan ve 6 saat süren operasyonda, yapay kalple yaşayan Dereli’nin beynindeki tümör alındı.

Mahmut Dereli, “Riskli olduğu için herkesin cesaret edip de yapamadığı ameliyatı Beyin Cerrahı Prof. Dr. Mahmut Akyüz başarıyla gerçekleştirdi. Yapay kalp taşıdığım için ameliyatın çok riskli olduğu doktorum tarafından bana anlatıldı. Kabul ettim. Çünkü doktorumun bu konuda ödüllü olduğunu öğrendim. Ameliyat sonunda tümörün tamamı çıkartıldı” dedi.

Prof. Dr. Mahmut Akyüz de hasta ve ameliyat ile ilgili şu bilgiyi verdi:

“Hastamızın durumunun ciddiyet taşıdığı bildirildi. Ameliyatın risklerinden bahsedildi. Çünkü beyindeki tümöre müdahale edilecekti. Hasta ve yakınları, durumun bilincinde olduklarını söylediler. Yaklaşık 6 saat süren ameliyatın ardından, tüm risklerine karşın sağlıklı bir şekilde hastanedeki odasına alınarak tedavisine devam edildi. Hastamız taburcu oldu. Evinden takibi yapılıyor.”

Prof. Dr. Akyüz, ameliyat sırasında beyin tümörünü normal beyin dokusundan ayırt etmeye yarayan çalışmasıyla 2010 yılında Türk Nöroşirurji Derneği Dr. Mahir Tevruz Bilim Araştırma Ödülü’nü almıştı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.