Kadınlar mühendis, erkekler ise öğretmen sevgili istiyor

GezeGen GezeGen     25-03-14     Kadınca     Kadınlar mühendis, erkekler ise öğretmen sevgili istiyor     467 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Kadınlar mühendis, erkekler ise öğretmen sevgili istiyor

Kadınlar mühendis, erkekler ise öğretmen sevgili istiyor

Adaylara “Eşinizin/sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istersiniz ve istemezsiniz?” soruları soruldu. Kadınlar sevgililerinin ya da eşlerinin mühendis olmasını isterken, erkekler öğretmenliği tercih ediyor.

Elemanonline.net’in adaylar arasında yaptığı anket, ilginç sonuçlar ortaya koydu. 9 bin 816 kişinin katıldığı ankette katılımcılara “Eşinizin/sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istersiniz ve istemezsiniz?” soruları soruldu. Anket sonuçlarına göre, kadınların sevgilileri / eşleri için tercih ettiği mesleklerin başında yüzde 20,6 gibi yüksek bir oranla mühendislik geliyor. memurluk yüzde 12,8 ile ikinci sırada yer alırken, öğretmenlik yüzde 12,2, avukatlık ise yüzde 9,9 oranına sahip. Erkeklerde ilk beş hemen hemen değişmese de sıralama oldukça farklı. Ankete katılan erkeklerin yüzde 17,8’si eşlerinin ya da sevgililerinin öğretmen olmasını istiyor. Sıralamada memurluk yüzde 16,2 ile ikinci, mühendislik ise yüzde 12,8 ile üçüncü sırada.

Kadınların eşleri/sevgilileri için istediği mesleklerApple-tab-span” style=”white-space:pre”>
Mühendis 20,6
Memur 12,8
Öğretmen 12,2
Avukat 9,9
Doktor/Hekim 8,7
Bankacı 8,5
Polis 5,3
Aşçı/Ahçı 4,7
Sporcu 4,3
Satış Temsilcisi 3,7

Erkeklerin eşleri/sevgilileri için istediği meslekler
Öğretmen 17,8
Memur 16,2
Mühendis 12,8
Doktor/Hekim 8,8
Bankacı 6,8
Hemşire 6,5
Avukat 5,4
Satış Temsilcisi 5,1
Aşçı/Ahçı 4
Sporcu 3,6

Tercihlerde iş garantisi etkili
Anket sonuçlarında iş garantisi yüksek mesleklerin üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Özellikle ilk 5’te yer alan mühendislik, memurluk, öğretmenlik gibi meslekler çok değişken olmayan, stabil meslekler” dedi. Duyarlar bu tür mesleklerin tercih edilme nedenini ise şöyle açıkladı: “İş kaybetmek, herkes için en önemli endişelerden biri. Dolayısıyla gerek erkekler gerekse kadınlar eşlerinin ya da sevgililerinin, çok değişken olmayan, iş garantisi olan mesleklere sahip olmasını tercih ediyorlar.”

Cinsiyete göre oranlarda küçük değişimler olduğunun da altını çizen Duyarlar, bunun da mesleklerin algısından kaynaklandığını söyledi. Duyarlar, “Mühendislik toplumda maskülen bir meslek olarak kabul edilir. Bu nedenle de kadınların tercihlerinde daha üst sıralarda yer alıyor. Öğretmenlik ise çalışma koşullarının nispeten rahatlığı nedeniyle erkekler tarafından eşleri ya da sevgilileri için tercih ediliyor” dedi.

Kadınlar sevgililerinin polis, erkekler sekreter olmasını istemiyor
“Eşinizin/sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istemezsiniz?” sorusuna ise kadınların cevabı yüzde 49,4 gibi yüksek bir oranla ‘polis’ oldu. Aşçı yüzde 20 ile ikinci sırada yer alırken, kaptan yüzde 9,6, gazeteci ise yüzde 7,3 oranına sahip. Erkeklerde ise sıralama oldukça farklı. Ankete katılan erkeklerin yüzde 19,7’si eşlerinde ya da sevgililerin ‘sekreter’ olmasını istemiyor. Sıralamada ‘oyuncu’ yüzde 17,8 ile ikinci, ‘satış temsilcisi’ ise yüzde 16 ile üçüncü sırada.

Kadınların eşleri/sevgilileri için istemediği meslekler
Polis 49,4
Aşçı/Ahçı 20
Kaptan 9,6
Gazeteci 7,3
Veteriner 7,3

Erkeklerin eşleri/sevgilileri için istemediği meslekler
Sekreter 19,7
Oyuncu 17,8
Satış Temsilcisi 16
Kaptan 15
Polis 7

Riskli meslekler tercih edilmiyor
Kadınların cevaplarında ‘polis’in yüksek bir orana sahip olmasının en büyük sebebinin mesleğin yüksek risk içermesi olduğunu söyleyen Özlem Demirci Duyarlar, “Tercihlerde mesleğin gelir düzeyi, prestiji gibi nedenlerin ötesinde güvenli ve rahat olması gibi özelliklerin daha etkili olduğunu görüyoruz. Kadınlar sevgilileri ya da eşleri için genellikle çok yoğun temposu olan ve tehlikeli işleri tercih etmiyorlar ” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.