Kadına her yerde taciz her yerde mobbing var!

GezeGen GezeGen     02-02-14     Haberler     Kadına her yerde taciz her yerde mobbing var!     526 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Kadına her yerde taciz her yerde mobbing var!

Kadına her yerde taciz her yerde mobbing var!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi’nin düzenlediği atölyede bir araya gelen kadınlar iş hayatında yaşadıkları sorunları paylaştı. Çeşitli sektörden birçok kadın çalışma hayatında tacize ve mobbinge maruz kaldığını anlattı…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi, geçen hafta DİSK Genel Merkezi’nde farklı sektörlerden kadın çalışanlarla bir araya geldi. Çağlayan’da düzenlenen atölyede, kimi emekli kimi ise halen çalışmakta olan kadınlar, işyerlerinde yaşadıkları sorunları paylaştı. Maruz kaldıkları tacizden işyeri koşullarına kadar birçok meseleyi gündeme getiren kadınların katıldığı atölyede anlatılan olaylardan bazıları şöyle:
Tekstil sektörü çalışanı: Bir keresinde parmağıma iğne battı, yara bandı istemiştim. “Yara bandı yok, git kendin al” dedi ustamız. 7 yılın sonunda yürümekte ciddi anlamda zorluk çekiyorum ve sürekli dik duramıyorum. Gözlerim tozdan kaynaklı bozuldu. Bir kadın arkadaş sürekli bayılıyordu. Bir ara kendinden geçti ve makineye parmağını kaptırdı. Hastaneden sonra tekrar çalışmaya başladı.

Topuklu ayakkabıdan savunma
TSK’da sözleşmeli kamu işçisi: Çok bakımlı olmamızı istemiyorlar. Topuklu ayakkabı giydim diye savunma aldım. ‘Yarın sayım yapacaksın ona göre kıyafet giy gel’ diyorlar. Saçım çok sarıysa dikkat çekiyor, ‘Biraz koyulaştıralım’ diyorlar. Kadrolu kadın memurları daha rahat. İlk geldiğinde rütbeli askerler bile numara gönderiyor, ‘Çayınızı içelim’ diye ofise geliyorlar, sesini çıkaramıyorsun. Bir keresinde saçıma maşa yaptım, ‘Düğüne mi gidiyorsunuz’ diye tepkiler oluyor. Bir kızın gözleri yeşildi, sivilin çok olduğu orduevlerine gönderildiğine şahit oldum.
Hava-İş Sendikası üyesi: Mobbing ve cinsel taciz çok yaşanıyor. Eğer senin canına direkt kasıt yoksa, ‘Müşteri her zaman haklıdır’ görüşü var. Elle temas yapıyorlar, dokunuyorlar. Buna hiçbir şekilde karşı gelemiyorsun. Bu şikâyet edildiği takdirde THY bedava bilet veriyor yolcuya, böylece durum meşrulaştırılıyor.

Sektör gıda, yemekler pis
Gıda sektörü çalışanı: Gıda sektöründen çıkmamın nedeni alerjik astım bronşit olmam. Tazminatımın yarısını alabildim. Normalde 9 saat çalışıyor deniliyordu ama gece 12’ye kadar çalıştığımı biliyorum. Her gün pis yemekler geliyordu. Gıda sektörü olmasına rağmen hiç hijyenik değildi.
Hemşire: Gittiğimiz yerlerde sözleşmede ayakkabı numarası, boyu, kilosu vb. mankenlik ajansına gidiyormuşun gibi sorular soruyorlar. Kilolu, kısa boylu bir hemşire iseniz özel sektörde çalıştırmazlar. Kesinlikle makyajsız dolaşamıyorsun. Çok fazla tacize maruz kalıyoruz, Bizim sektörde tükenmişlik sendromu çok fazla görünen bir durum. İşe gitmek istemiyorum, 200 saat çalışıyorum.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.