Kabak Tatlısı Tarifi ( Sohbet.Net )

GezeGen GezeGen     01-03-14     yemek tarfileri     Kabak Tatlısı Tarifi ( Sohbet.Net )     531 Defa Okundu

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi

Kış mevsimi geçmeden kabaklar tükenmeden bu lezzetli tatlıyı yapmayı ihmal etmeyin diye sizlerle bu hafta kabak tatlısı tarifini paylaşıyoruz. Kabak tatlısı fırında ya da ocakta tencerede yapılabilir, bizim tarifimiz ocakta kabak tatlısı yapmak için. Eğer sizin de etrafınızda “kabaktan tatlı mı olurmuş” diyenler varsa mercan ve ateş arasındaki rengiyle, lokum kıvamındaki lezzetiyle, üzerinin ceviz ve tahin süsüyle hem göz hem damak zevkinize hitap eden bu tatlıyla onların fikirlerini değiştirmek için hala vaktiniz var. Hazırlamaya geçmeden önce, yazılan kabak tatlısı malzemelerini tamamlayın. Malzemeleri kontrol ettikten sonra kabak tatlısı yapımına başlayabilirsiniz.

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır
Bu lezzetli kış tatlısı ne yazık ki çabucak hazırlayabileceğimiz bir tatlı değil, bir baklava kadar emek gerektirmese de yapılışı zaman alıyor.
Öncelikle bal kabağının kabuğunu soyun ki bu tatlının en büyük zahmeti balkabağının kalın kabuğunu soymak. Daha sonra iri parçalar halinde doğrayın (3-3.5 cm boyu 2-2.5 cm eni olsun). Kabak tatlısı restoranlarda gayet büyük dilimler halinde servis edilir fakat daha kolay pişmesi için biz nispeten daha küçük doğramanızı tavsiye ediyoruz.
Doğradığınız kabakları çelik tencereye dizip, üzerine yarım kilo şekeri serpin, bu şekilde tencerenin kapağı kapalı bir şekilde 5-6 saat beklemeye bırakın. Bu sürede şekerin çoğu eriyecek kabaklar suyunu salıp küçülecektir.
Daha sonra tencereyi orta ateşte pişmek üzere ocağa koyun, ağzı kapalı bir şekilde yumuşayıncaya kadar pişirin, daha sonra tencerenin kapağını açıp, tatlı suyunu, şerbetini çekene kadar ağzı açık bir şekilde kısık ateşte kaynatın.
Bu güzel tatlının lezzetinin bir püf noktası da kabak tatlısını soğuyana kadar tencerede bekletmektir, soğuyana kadar şerbetini lezzetini içine çekecek, soğuduktan sonra tatlı dilimlerini tabağa almak daha kolay olacaktır.
Kabak tatlısını servis tabağına aldıktan sonra isteğinize göre ceviz serperek ya da az miktar tahin ekleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.