İstiklal’in incisi Narmanlı Han satıldı

GezeGen GezeGen     22-01-14     Haberler     İstiklal’in incisi Narmanlı Han satıldı     362 Defa Okundu

İstiklal'in incisi Narmanlı Han satıldı

İstiklal’in incisi Narmanlı Han satıldı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin Tünel’e kıvrıldığı noktada, İsveç Konsolosluğu’nun tam karşısında yer alan Narmanlı Han, 57 milyon dolara satıldı.

Vatan gazetesinin haberine göre, Narmanlı Han’ı, Erkul Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkul ve Eteksan Tekstil’in sahibi Tekin Esen satın aldı.

Narmanlı Han’ı restore etmek için yüzde 15’lik hissesinin sahibi Yapı Kredi Koray’ın restorasyon projesi 2002’de Anıtlar Kurulu’ndan onay almıştı ancak sivil toplum kuruluşlarının itirazı üzerine alınan yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle başlayamamıştı. Narmanlı Han’ın 12 varisi 2008’de Yapı Kredi Koray’a dava açarak, hisselerini geri almıştı.

1831’de Rus elçilik binası olarak inşa edilen ve 19’uncu yüzyılın ortalarından itibaren Rus hapishanesi olarak kullanılan Narmanlı Han’ın kaderi Narmanlı Kardeşler’in binayı 1933’te satın almasıyla değişmişti. Narmanlılar, hanı sanatçılara kiralamayı tercih etmişlerdi. Handa ikamet edenler arasında Bedri Rahmi, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Aliye Berger gibi isimler bulunuyordu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.