İstanbul – Sivas Arasındaki Mesafeyi 5,5 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı

GezeGen GezeGen     25-03-18     Genel     İstanbul – Sivas Arasındaki Mesafeyi 5,5 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı     193 Defa Okundu

İstanbul – Sivas Arasındaki Mesafeyi 5,5 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı

İstanbul – Sivas arasındaki seyahat süresini 5,5 saate düşürecek yüksek hızlı tren projesinde üst yapı çalışmaları başladı. 405 kilometre uzunluğundaki proje, 2019 yılında hayata geçecek.

İstanbul – Sivas arasındaki seyahat süresini 5,5 saate düşürecek yüksek hızlı tren projesinde üst yapı çalışmaları başladı. Proje, 2019 yılında hayata geçecek.

“ANKARA SİVAS’IN KAPI KOMŞUSU OLACAK”

Yozgat’ta, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin ilk ray serimi, düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Proje kapsamında ilk ray serimi Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi. Törende konuşan Bakan İsmet Yılmaz, Ankara’yı Yozgat’a, Yozgat’ın Sivas’ın kapı komşusu yapacak, arasındaki mesafeleri kaldıracak, zamanı hızlandıracak Yozgat Yerköy Yüksek Hızlı Tren üst yapı temel atma töreni hayırlı uğurlu olsun. Bu projenin bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum dedi.

Ankara ve Sivas Arasındaki Mesafeyi 2 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı
SİVAS İLE İSTANBUL ARASI 5,5 SAATE İNECEK

Bakan Ahmet Arslan ise konuşmasında, projenin çok önemli olduğunu ifade ederek, Bir yıl içerisinde bu projedeki bütün çalışmaları bitireceğiz. Önümüzdeki yıl bu zamanlar testlerine başlamış olduğumuz yüksek hızlı tren de bu süreçle birlikte yine inşallah 2.5-3 ay içerisinde testlerini bitirip 2019’da Kırıkkaleliyi, Yozgatlıyı, Yerköylüyü, Sivaslıyı yüksek hızlı trenle buluşturmuş olacağız. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında 29 milyon metre küp dolgu var. Bunun 25 milyon metre küpü tamamlandı. İnşallah Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Sivas, bunlar yüksek hızlı trene hizmet eden istasyonların olduğu yerler olacak. Seyahat süresi, Ankara’dan Yozgat’a bir saat, Yozgat’tan Sivas’a bir saat. Yani Sivas, Yozgat, Ankara iki saat. Ankara’dan İstanbul’a inşallah 2.5 saat. 5.5 saatte Sivaslı İstanbul’a gidebilecek diye konuştu.

Ankara ve Sivas Arasındaki Mesafeyi 2 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı
PROJENİN UZUNLUĞU 405 KİLOMETRE

Projenin uzunluğunun 405 kilometre olduğunu söyleyen Bakan Arslan, Projenin bedeli 9 milyar. 405 kilometrelik hatta birçok tünel var. Biz bir tünelden 41 yılda çıkmışız. Bolu dağı tünelinde 19 yılda çıkmışız. Bu projede 49 tane tünel var. 66 kilometre tünel var. Türkiye 80 yılda Ak Parti iktidarlarına kadar toplam 50 kilometre tünel yapmış. 80 yılda 50 kilometre tünel, sadece bu projede 66 kilometre tünel ve 54 kilometresi bitmiş durumda diye konuştu.

Ankara ve Sivas Arasındaki Mesafeyi 2 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı
BOZDAĞ, CHP’Yİ ELEŞTİRDİ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, konuşmasında ilk olarak projenin önemine dikkati çekti. Daha sonra konuşmasında CHP’yi eleştiren Bozdağ, şöyle konuştu; Bu CHP zihniyetine kalırsak, biz Marmaray’ı yapamazdık, dünyanın en büyük havaalanını yapamazdık. Eğer bunların zihniyetine kalsaydık, 3’üncü köprüyü, Çanakkale Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü bırakın yapmayı, yapmayı aklımızdan dahi geçiremezdik. Gezi olaylarını hatırlar mısınız Meydanlara çıktılar. 3-5 ağacı bahane edenler ne dediler, ‘hükümet 3’üncü havaalanını durdurmalıdır, köprüyü, nükleer santralleri durdurmalıdır’. Türkiye’yi ayağa kaldıracak, güçlü hale getirecek ne kadar proje varsa, bunları durdurun diyorlardı. Avrasya Tüneli, Marmaray bunlar geciktiyse de bu CHP zihniyetinin ve o zihniyete sahip olanların yargıda ve başka yerde çıkardıkları engeller nedeniyle gecikmiştir. Bunlar bir yere çivi çakmadılar, ama çakılan her çivinin karşısında duruyorlar. Biz onlara uysaydık, bunların hiçbirini yapamazdık. Yapılan konuşmanın ardından Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve bakanlar Yılmaz ve Arslan ile beraberindekiler panel serme makinesine binerek, ilk ray serimini gerçekleştirdi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.