İspanyol Bakan: Türkiye’deki Yahudilerin can güvenliği yok

GezeGen GezeGen     21-03-14     Dünya     İspanyol Bakan: Türkiye’deki Yahudilerin can güvenliği yok     437 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
İspanyol Bakan: Türkiye’deki Yahudilerin can güvenliği yok

İspanyol Bakan: Türkiye’deki Yahudilerin can güvenliği yok

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardon’dan Türkiye’ye ağır bir suçlama geldi. “Türkiye ve Venezuela gibi ülkelerde Yahudiler takip ediliyor, can güvenlikleri yok” diyen Bakan, Türkiye’de yaşayan Sefarad Yahudilerinin can güvenliklerinden endişe duyduklarını ileri sürerek bu yüzden bu kişilerin parlamentoya sevk ettikleri çifte vatandaşlık hakkından yararlanmak istediklerini söyledi.

Gallardon, İspanyol hükümetinin 1492 yılında Engizisyon mahkemelerinin kararıyla sınırdışı edilen Sefarad Yahudilerine yönelik çıkarttığı çifte vatandaşlık yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Gallardon, bu yasanın tarihi bir hatayı onarmaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Türkiye ve Venezuela gibi ülkelerde Yahudilerin takip edildiğini can güvenliğinin olmadığını söyleyen Bakan, bu kişilerin de çifte vatandaşlık yasasından yararlanmak istediğini iddia etti. Gallardon, Türkiye’yi ziyaretinde Kapalı Çarşı’ya gittiğinde burada zamanında Toledo’dan kovulan Yahudilerin kökenleri ile karşılaştığını hatırlatarak bu kişilerin istedikleri taktirde kendi vatandaşlıklarını kaybetmeden İspanyol vatandaşı olabileceklerini ifade etti.
İspanya Adalet Bakanı’nın girişimiyle hazırlanan, Sefarad’lara çifte vatandaşlık verilmesini kolaylaştıran yasa tasarısı 14 Şubat’ta Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmişti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.