“İki penaltı yüzde 100…”

GezeGen GezeGen     08-02-14     Spor     “İki penaltı yüzde 100…”     358 Defa Okundu

"İki penaltı yüzde 100..."

“İki penaltı yüzde 100…”

HTSPOR yazarı Bülent Yavuz, Kasımpaşa-Torku Konyaspor maçındaki pozisyonları yorumladı

1. devrenin flaş ekiplerinden olan Kasımpaşa puan dağıtmaya devam ediyor. Konya maçında rakibine oranla mücadele gücünden yoksun ve oyun disiplininden uzak olan Kasımpaşa, hücumsal anlamda bir varlık gösteremedi. Yıldız oyuncular Babel, Scraione ve Viudez oyuna ağırlıklarını koyamıyorlar, farklılıklarını hissettiremiyorlar. Kabul edelim ki, Kasımpaşa’nın defansı da bu maçta ne yaptığı bilmez haldeydi. Gekas gibi tecrübeli ve deneyimli bir santrfor bu kadar boş bırakılır mı? Salı günü Kasımpaşa’nın Beşiktaş ile önemli bir maçı var. Bu aynı zamanda bir prestij maçıdır. Kasımpaşa’nın artık geriye bakmaması lazım. Beşiktaş maçıyla çıkışa geçme zamanıdır. Aksi tadirde UEFA tehlikeye girmektedir.

Hakeme gelince; İlker Meral, ligimizin çok deneyimli ve tecrübeli hakemlerinden biri. Maçın geneline baktığımız zaman, onu zorlayacak pozisyonlar yoktu. Ancak ceza alanları içerisinde maalesef yeterli olamadı. Penaltı kararı vermek kabul edelim ki kritik bir karardır. Ancak İlker Meral gibi hele hele bu sezonun flaş hakemi pozisyonunda iken penaltıya düdük çalmamak çok büyük eksikliktir. Kasımpaşa’nın bu maçta verilmeyen net 2 penaltısı var. 1 de tartışılabilecek penaltıya daha yakın olan bir pozisyon daha var. Şimdi onları irdeleyelim:
1- Müsabaka Konya lehine 1-0 iken ceza alanı içerisinde Hasan Kabze’nin Malki’ye net bir şekilde müdahalesi var. Topla oynamayan Konyalı oyuncu ayağıyla Malki’ye net vurarak yere düşmesini sağlıyor. Bu %100 penaltıydı.
2- Babel, Selim ile girdiği mücadelede topla oynamak istiyor. Konyalı oyuncunun da topla oynamaya hiç niyeti yok. Ne yapıyor… Babel’i önce sol omzundan ve elinden çekiyor. Sonra vücuduyla üzerine abanıyor, sağ eliyle de çekmeye devam ediyor. Ve Babel’in üzerine düşüyor. Bu da 10 kusurlu hareketten biriydi. Ve buz gibi penaltıydı. Hakem bunu da maalesef göremedi ve veremedi.
3- Yine Selim’in ceza alanı içerisinde Malki’ye bir müdahalesi var. Kabul edelim ki çok net değil. Ama hakem penaltı verse de kimse sesini çıkartmazdı. Bir de ceza alanının hemen önünde Adem Büyük’e çok net bir faul vardı. Hakem maalesef bunu da göremedi. 3-1 biten maçta hakem ceza alanı içerisindeki bu kritik pozisyonları değerlendirebilse maçın neticesi değişir miydi, mümkündür. Hakem, 90 dakika boyunca gözünü toptan ve savunma oyuncularının yapacağı müdahalelerden ayırmamalıdır. Bir anlık ihmal, dalgınlık veya oyundan kopma deyin, ne derseniz deyin, 3 kritik kararı vermenize engel oluyor. Hakem daha dikkatli olmalıydı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.