HSYK’da formül yine ‘Anayasa’

GezeGen GezeGen     25-01-14     Haberler     HSYK’da formül yine ‘Anayasa’     404 Defa Okundu

HSYK’da formül yine ‘Anayasa’

HSYK’da formül yine ‘Anayasa’

Büyük kavgalara neden olan HSYK’nın yapısında değişiklik yapacak yasa teklifinde, Erdoğan’ın ‘Donduracağız’ demesi üzerine Çiçek çağrı yaptı ve CHP’den anayasa değişikliği formülü konusunda uzlaşma adımı geldi

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün yaşanan, “kanlı HSYK görüşmesinin” ardından Ankara’da başdöndüren bir trafik yaşandı. Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Cumhurbaşkanı Gül’ün yeniden anayasa değişikliğinin zorunluluğunu işaret etmesinin ardından Ak Parti’de durum değerlendirmesi yapıldı ve Başbakan Erdoğan, “HSYK teklifini donduracağız” diyerek aldıkları kararı açıkladı.
CHP’nin olumsuz sonuçlanan anayasa değişikliği görüşmelerinde, “HSYK teklifini dondurun” şeklindeki ön şartının yaşanan kavgaların ardından Ak Parti tarafından günler sonra hayata geçirilmesi, “yeniden anayasa deşikliği formülüne dönülüyor” heyecanı yarattı. Kulislerde, “HSYK’nın akıbeti ne olacak” sorusunun yanıtı aranırken, ilk çıkış Ak Parti Grup Başkanvekili Elitaş’tan geldi. HSYK teklifinin birinci bölümünden sonraki kısmı askıya alacaklarını belirten Elitaş, “Birinci bölüm bitebilir. Salı günü konuyla ilgili araştırma ve görüşmeler devam edebilir. Ama teklifin askıya alınması, geri çekilmesi anlamına gelmemektedir. Esas niyetimiz, düşüncemiz; HSYK Kanunu’nun anayasal düzenlemeyle daha kalıcı hale gelmesidir” dedi. Konuyla ilgili partiler nezdinde girişimde bulunup bulunmayacakları sorusuna Elitaş, “Şu anda çağrı yapıyoruz, girişimde bulunuyoruz. Ben şu anda anamuhalefet partisine çağrı yapıyorum; anayasa değişikliğiyle ilgili birikiminiz varsa, müzakere edelim diye, ortada somut çalışmanız varsa bunu değerlendirelim. İnşallah onlar bu çağrımıza cevap verir” karşılığını verdi. Elitaş, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda yazılan HSYK metni üzerinde görüşme yapılabileceğini kaydederken, anayasa çağrısına cevap gelmemesi halinde teklifin devam edeceği mesajını verdi.

Çiçek’ten ikinci toplantı
Çiçek, sabah bir araya geldiği iktidar ve muhalefet grup başkanvekilleriyle öğleden sonra sürpriz bir şekilde ikinci kez görüştü. Görüşmede üç konuyu gündeme getiren Çiçek, öncelikle iktidar ve muhalefet partilerine, “HSYK teklifindeki maddelere ilişkin olarak aranızda bir uzlaşma sağlanabilir mi?” diye sordu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu net bir şekilde “hayır” karşılığını verdiler.
Çiçek, sürpriz bir şekilde anayasa değişikliğini yeniden gündeme getirerek, “Anayasa değişikliğini bir daha tezükkür etseniz iyi olur” dedi. CHP bir yanıt vermezken, Halaçoğlu, “Anayasa konusunda biz söyleyeceğimizi daha önce söyledik. Yolsuzlukların üstü örtülmek istendiği bir süreçte, iktidarın şu ana kadar yaptıklarının samimi ve iyi niyetli olmadığını görüyoruz. Bu nedenle biz yine anayasa değişikliğini kabul etmeyiz, bu işte olmayız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu HSYK bilgisi aldı
Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın açıklamalarını olumlu bulduğunu açıklamasının ardından sürpiz bir şekilde TBMM’deki makamına geçti. Kılıçdaroğlu, burada Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Rıza Türmen’le görüştü. Ancak CHP’de HSYK anayasa değişikliği teklifinin Ak Parti’den gelmesinden dolayı rahatsızlık yaşandı. Kılıçdaroğlu’nun yeniden anayasa değişikliği görüşmelerine sıcak baktığı, ancak teklifin TBMM Başkanı’ndan gelmesi halinde görüşmelere olumlu yaklaşabilecekleri ve uygun bir zemin yaratılacağı düşüncesinde olduğu öğrenildi.

Sürpriz temas
Çiçek, iktidar ve muhalefet grup başkanvekilleriyle 2. kez görüşmesi sırasında arka odaya geçerek bir CHP’li kurmayla sürpriz şekilde görüştü. CHP’li milletvekili, Çiçek’e, “Bir çağrı olacaksa bu Ak Parti’den değil sizden gelmeli. Siz Meclis Başkanı olarak inisiyatif almalısınız” mesajını gönderdi.
Çiçek, dün TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, HSYK teklifinin sorunu kökten çözemeyeceğini ve kalıcı çözümün ancak bir anayasa değişikliği ile gerçekleşebileceğini belirtti. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki üzerinde yüzde 98 uzlaşma sağlanan HSYK maddesine vurgu yapan Çiçek, siyasi partilere “Bu sorun Anayasa değişikliği ile kalıcı bir şekilde çözülür. Burada da elimizde çok önemli bir imkan var. 4 siyasi partinin, üzerinde yüzde 98 uzlaştığı bir metin var. Bunu esas alarak, bunlar üzerinden bir değişiklik yapmak suretiyle bu konuyu Türkiye’nin gündeminden uzunca bir süre çıkarmış oluruz” dedi

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.