Hem Türk kadını hem de ülkesi için yola koyuluyor

GezeGen GezeGen     20-06-15     SağLık     Hem Türk kadını hem de ülkesi için yola koyuluyor     297 Defa Okundu

Hem Türk kadını hem de ülkesi için yola koyuluyor

Hem Türk kadını hem de ülkesi için yola koyuluyor

Gülşah Merve Yüksel 21 yaşında ve tek başına Türkiye’yi dolaşmak için motosikletle yola çıkıyor..

Amaçları, hedefleri, duyarlılıkları var…. Türk kadınını cesaretlendirmek, sesini duyurmak, yurtdışında Türkiye’nin imajını yükseltmek için kilometrelerce yol yapacak…

Gülşah, Maltepe Üniversitesi Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisi, 21 yaşında cesur ve duyarlı bir genç kız…

Hem mesleğine hem de motosiklete aşık… Babasının çocuk yaşlarda aşıladığı motosiklet aşkı bugün onun hayatını şekillendiriyor. 17 yaşında aldığı motosiklet ehliyeti ile bıkmadan, yorulmadan yol yapan, yaptığı kilometrelerle özgürleştiğini, cesaretlendiğini hisseden Gülşah Merve Yüksel, şimdi hem Türk kadını hem de ülkesi için yola koyuluyor.

Hayallerini ve hedeflerini paylaştığı ve desteğini aldığı Yamaha Motor Türkiye’nin sponsorluğunda, motosikleti Yamaha MT-07 Moto Cage ile yolculuğuna İstanbul’dan start verdi. 36 günde 28 şehri dolaşmayı planlayan Gülşah Türkiye’yi çepeçevre tek başına gezecek. Ana yollardan değil alternatif yollardan çizecek rotasını ve keşfedilememiş güzellikleri keşfedecek. Rotasını kendi belirleyen Gülşah gittiği şehirlerde yerel halkın onu kucaklayacağından da emin…

Gülşah turunu Türk kadınına armağan edecek… Çünkü Türkiye’de kadınların yaşadığı zorluklar, istismarlar onu çok etkiliyor… Gülşah ” kız çocukları sürekli baskı altında, hep bir korku ve baskı ile yetiştiriliyor. Oysa kadının özgürleşmesi, kendine güvenen bir birey olması daha çocukken başlayan bir süreç. Ne kadar kendine güvenen bireyler yetiştirilirse o kadar özgür olmak mümkün oluyor.

Cesarette, kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneği de burada başlıyor. Ben bu açıdan aileme çok şey borçluyum. Yapacağım ve erkek işi olarak görünen motosiklet sürücülüğü ile aslında her alanda başarılı olabileceğimizi göstermek istiyorum… Kadınlar sadece evde ya da belli görevlerde olmayı hak etmiyor… İçlerinde benim duyduğum cesareti barındırmaları tüm bu kadınlar için önemli bir adım olacaktır.” diyor.

Türk kadınını cesaretlendirmek, kadının isterse neleri başarabileceğini, isterse özgürleşebileceğini göstermek için yola çıktığını söyleyen Gülşah, son dönemde bisiklet ya da motosikletle dünyayı dolaşan turistlerin yaşadıklarının kendini tetikleyen diğer bir etken olduğunu üstüne basa basa dile getiriyor ve şöyle devam ediyor ” Ülkemiz hakkında yurtdışında kötü bir imaj oluştuğunu düşünüyorum.

Bu tur ile Türkiye’nin imajına pozitif katkı sağlayacak bir organizasyona imza atmak istedim… Türk halkı misafirperverdir, yardımseverdir… Beni de bağırlarına basacaklar ve tüm dünya bunu duyacak, görecek… Hep gazetelerde haberlerde kötü olaylar ile gündeme geliyor Türkiye. Ben iyi bir şeyler yaparak bu ülkenin iyi insanlarının çoğunlukta olduğunu göstermek istiyorum.”

Gülşah’ın yolculuğu bu tur ile de bitmeyecek… Farklı hedefleri ve rotaları da olan Gülşah dünyayı motosikletle gezme hayalini kuruyor ve şöyle diyor “dünya benim adımı duyacak!”

Kadınlara destek verilirse başarıları daha çok ortaya çıkacaktır…

36 günde yaklaşık 28 şehir gezmeyi hedefleyen Gülşah’ın ulaşım sponsoru Yamaha Motor Türkiye olacak. Yamaha Riding Academy’de bir süredir özel eğitim alan ve projesini ilk olarak Yamaha ile paylaşan Gülşah, aldığı destek ile “Türk kadının yalnızca biraz desteklenmeye ihtiyacı var. Benim gibi cesur adımlar atan, büyük başarılara imza atabilecek güce sahip bir çok kadın var. Biraz destek bu güçleri daha da ayağa kaldıracaktır. Firmaların daha hassas ve duyarlı davranarak bu kadınlara destek olması gerçekten çok önemli. Benim için ikinci büyük şans ise Yamaha oldu. Projemi onlar ile paylaşır paylaşmaz bana güvendiler ve benimle bu heyecanı paylaşmak istediler” şeklinde konuştu.

Ulaşım sponsorluğu dışında bayi ve servis noktalarında bakım ve servis desteği verecek olan Yamaha Türkiye, rota üzerinde 17 servis noktası ile Gülşah’ı bir çok yerde karşılayacak. Özellikle kadınların motosiklet kullanımı konusunda bir çok proje ve etkinlik geliştiren Yamaha, kadınlara motosikleti sevdirmenin yollarını aramakta… Ücretsiz kask dağıtımından, ücretsiz mobil Yamaha Riding Academy (YRA) eğitimlerine, test sürüşlerinden roadshowlara, üniversite seminerlerinden sosyal medyada yarışmalara kadar birçok projeyi hayata geçirdi. Bayi showroomlarının daha fazla kadınlara hitap edilecek şekilde dizayn edilmesi konusunda öncülük etmiştir.

Türk kadınını motosiklete yönlendirmek için sosyal projeler yürütüyoruz…

Yamaha Motor Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Nihat Çadırcı, Gülşah Merve Yüksel’i heyecanlı, idealist, cesaretli bir genç kız olduğu ve amacına kendilerini inandırdığı için desteklediklerini belirtiyor. Bu yaşına rağmen oldukça duyarlı bir kişiliğe sahip olduğunu sözlerine ekleyen Nihat Çadırcı, Türkiye’nin Gülşah gibi özgür ruhlu, keşfetmeyi seven, ideallerinin peşinde koşan gençlere ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Türkiye’de motosiklet kullanımı oldukça düşük… Avrupa’da 9 kişiye 1 motosiklet düşerken Türkiye’de 28 kişiye 1 motosiklet düşmekte. Yamaha ‘nın öncelikli hedefi motosiklet kullanımını artırmak ve geliştirmek… Özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik kaosuna çözüm olan motosiklet ayrıca insanları özgürleştiren, hayata bakış açılarını değiştiren bir yaşam biçimini simgeliyor… Yamaha Motor Türkiye’nin Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’nün yanı sıra Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) başkanlığı görevini de yürüten Nihat Çadırcı “Türkiye’de motosiklet kullanımında kadınların oranı sadece %3 civarında…

Yamaha Motor Türkiye genel kullanımı arttırmak için çalışırken bir yandan da kadınları cesaretlendirmek ve motosiklet kullanımına yöneltmek için projeler üretiyor. Bu amaçtan hareketle de Gülşah Merve Yüksel’i destekliyoruz…

Ayrıca farklı projelerimiz de var… Örneğin eğitim amaçlı kurduğumuz Yamaha Riding Academy’de yıl içinde de kadınlara yönelik ücretsiz motosiklet sürüş eğitimleri veriyoruz. Motosiklet de en az Otomobil kadar güvenli ve kullanımı daha keyifli… Kadınların güven konusunda çekinceleri olduğu için biz eğitimlerimizde ağırlıklı bu konuya eğiliyor ve onları cesaretlendiriyoruz. Motosiklet yaşam kalitesini yükselten, yaşama pozitif katkıları olan bir araç…Ayrıca karbon salınımı açısından bakıldığında da çevreci olduğunu söylemek çok mümkün. Gerek zamanı doğru kullanmak gerekse çevreye en az zararı vermesi açısından özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu büyük kentlerde motosiklet en doğru ulaşım aracı.

Genel olarak kullanım eğilimlerine bakıldığında Türkiye’de bir hobi olarak ele alınan motosiklet Avrupa’da ciddi bir ulaşım aracı ve yaşamın bir parçası. Bizim de Türkiye’de bu bilinci oturtmak öncelikli görevimiz” şeklinde konuşuyor…

(milliyet)

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.