Hava Korsanı 4 Saat Sonra Etkisiz Hale Getirildi

GezeGen GezeGen     08-02-14     Genel     Hava Korsanı 4 Saat Sonra Etkisiz Hale Getirildi     351 Defa Okundu

Hava Korsanı 4 Saat Sonra Etkisiz Hale Getirildi

Hava Korsanı 4 Saat Sonra Etkisiz Hale Getirildi

Kharkov- İstanbul seferini yapan uçaktan kaçırılma sinyali alındıktan sonra uçak Sabiha Gökçen’e indirildi ve hava korsanı etkisiz hale getirildi.

Kharkov/İstanbul seferini yapan uçak Soçi’ye kaçırılmak istendi. Sabiha Gökçen Havaalanı’na tüm inişler güvenlik nedeniyle iptal edildi ve yaklaşık 3 sat sonra saat 21.00’de tekrardan uçuşlar başladı. Hava korsanı uçakta yetkililerle pazarlığa oturdu. Hava korsanının Soçi’de gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ettikten sonra tüm yolcuların tahliye edilmesine izin verdiği ve ardından etkisiz hale getirildiği belirtildi. Ukrayna Güvenlik birimleri korsanın alkollü olabileceğini ve üzeriden bomba çıkmadığını söyledi. Vali Mutlu yaptığı açıklamada korsanın alkolsüz olduğunu açıkladı.

YOLCULAR TAHLİYE EDİLDİ

Vali Mutlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Tüm yolcuların uçaktan sorunsuz inişi sağlandı. Hava korsanı yapılan operasyonla etkisiz hale getirildi. Operasyon tamamlandı” ifadelerini kullandı. Havalimanı çıkışı açıklamalarda bulunan Vali Mutlu, “Hava korsanı Ukraynalı. Alkollü mü bilinmiyor ama başka bir şey de kullanmış olabilir. Yaklaşık 45 yaşında korsan gözaltına alındı ve hakkında yasal işlem yapılacak. Çerkez halkına yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadı. Korsanın bir el çantası vardı üzerinden bomba çıkmadı. Zor kullanmak durumunda kaldık biraz. İkna etmek için bunu yapmamız lazımdı. Silah kullanılmadı. Boğuşma sonucu etkisiz hale getirildi. Hafif yaralı. Buradaki temsilcilerle görüşmek istedi. Korsan Soçi’ye gittiğini sanıyordu. İstanbul’a geldiğini sonradan anladı. Kokpite giremedi. Bunun için gerekli önlemler var.” dedi.

UKRAYNALI YOLCU SOÇİ’YE YÖNLENDİRMEK İSTEDİ

PGT 751 sefer sayılı Pegasus Havayolları’na ait uçağın 2-F numaralı koltukta oturan Ukraynalı yolcusu tarafından Soçi’ye yönlendirilmek istendi.

“UÇAKTA BOMBA VAR DİYE BAĞIRDI”

Ulaştıma Bakanlığından yapılan açıklamada “110 yolcudan biri ‘Uçakta bomba var.’ diye bağırdı, bunun üzerine uçak indirildi.” denildi.

F-16 HAVALANDI

Öte yandan pilotun sinyal vermesinin ardından Balıkesir ‘deki 191. filoya ait bir f-16 savaş uçağı da havalandı ve uçağın inmesinde önemli rol oynadı.

GÜVENLİ BÖLGEDE BEKLETİLDİ

Edinilen bilgiye göre, Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen uçak uzun süre güvenli bir bölgede bekletildi.

SHGM’DEN AÇIKLAMA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Pegasus Havayollarına ait Kharkiv- Sabiha Gökçen Uçağı havada iken yapılan bomba tehdidi sebebi ile güvenlik altında Sabiha Gökçen’e inmiştir” denildi.

BAKANLIK MÜSTEŞARI: KOKPİTE GİREMEDİ

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Hasip Soluk Habertük canlı yayınında şu bilgileri verdi:
Ukrayna asıllı bir yolcu bomba olduğunu söyleyerek uçağın Soçi’ye götürülmesini istemiş. Söz konusu şahıs kokpitten içeri giremediği için pilotlar da uçağın içinde karartma yaparak Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi.

YOLCULAR “ÖLÜRSÜN” DİYEREK İKNA ETTİ

Kısa süre sonra ise yolcuların hava korsanının ‘Operasyon olur, ölürsün’ diyerek ikna ettiği öne sürüldü. Bu iddianın hemen ardından ise özel tim uçağa girip, hava korsanını teslim aldı.
Gözaltına alınan hava korsanının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Güvenlik ekipleri uçakta incelemelerini uzun süre sürdürdü.

KAÇIRILMAK İSTENİLEN UÇAĞIN KABİN EKİBİ

Kaptan pilot İlyas Karagülle, Yavuz Çuğun, Didar Tunç, Gizem Arslan, Oğuzhan Aktaş ve Seda Karakaş

PEGASUS’TAN AÇIKLAMA

Pegasus Hava Yolları da yaşanan olay üzerine bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şöyle denildi;”Pegasus Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi TC-CCP tescilli, PC751 sefer sayılı yolcu uçağı, 7 Şubat Cuma günü (bugün) Kharkiv-İstanbul tarifeli uçuşunu gerçekleştirirken, yapılan bomba ihbarı nedeniyle, saat 18.05’te güvenle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inmiştir.”

UÇUŞLAR BAŞLADI

Sabiha Gökçen Havalimanına inmesi planlanan 6 uçak Atatürk Havalimanı’na diğer uçaklar ise İzmir ve Bursa’ya yönlendirilmişti. Üç saatlik aradan sonra uçuşlar saat 21.00’da yeniden başladı.

“ALKOLLÜ OLABİLİR”

Ukrayna güvenlik birimleri, Kharkov-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait 110 yolculu uçağı kaçırma girişiminde bulunan 1969 doğumlu Ukrayna vatandaşının fazla miktarda alkol kullanmış olabileceğini bildirdi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.