HAMİLELİKTE, GEBELİKTE UYKUSUZLUK PROBLEMİ NEDENLERİ

GezeGen GezeGen     26-03-14     Kadınca     HAMİLELİKTE, GEBELİKTE UYKUSUZLUK PROBLEMİ NEDENLERİ     389 Defa Okundu

HAMİLELİKTE, GEBELİKTE UYKUSUZLUK PROBLEMİ NEDENLERİ

HAMİLELİKTE, GEBELİKTE UYKUSUZLUK PROBLEMİ NEDENLERİ

Ana Sayfa > Anne Çocuk Sağlığı > HAMİLELİKTE, GEBELİKTE UYKUSUZLUK PROBLEMİ NEDENLERİ
Hamilelik ya da diğer adıyla gebelik annelerin en çok değer verdikleri ve unutulmaz deneyimler yaşadıkları anlardan bir tanesi. Hayatta bir kaç defa yaşanabilen hamilelik onun getirdiği yeni çocuğun heyecanı bazen ufak tefek sağlık sorunları nedeniyle bozulabiliyor ve anne adaylarının doğumları öncesinde moralleri bozuluyor.
Gebelikte uykusuzluk problemleri de yaşanan bu sağlık sorunları arasında yer alıyor ve sürekli olarak uykusu bozulan, sağlıklı uyuyamayan hamile kadınlar bu durumdan giderek tedirgin olmaya başlıyorlar. Hamileliğin başlangıcında bu durumun heyecanından kaynaklanan uykusuzluklar kendini öne çıkarırken ilerleyen dönemlerde fiziksel değişimlerden dolayı gebelikte uykusuzluk sorunları meydana gelmeye başlar.
Bebeğin annenin rahminde sürekli gelişmesi ve daha fazla besine, enerjiye ihtiyaç duyması nedeniyle annenin kimyasal yapısı bozulur ve uyku problemleri baş göstermeye başlar. Aynı zamanda hormonal değişikliklerin de yoğun olarak yaşanması nedeniyle beden alışkın olmadığı bu duruma uyku ile tepki vermektedir.
Ancak bebek yeteri kadar büyüdüğünde ise uykuda fiziksel olarak rahat bir konum bulunamaması, dolayısıyla kesintisiz uykunun sağlanamaması karşımıza çıkmaktadır. Sırt üstü yatmak hamile kadınlarda büyük bir rahatsızlığa sebep verecektir ve uyku sırasında yanlışlıkla da olsa sırt üstü hale gelinmesi uykunuzun bölünmesine neden olacaktır. Özellikle sol tarafa dönük olarak yan yatılması gebelikte en rahat uyku konumlarından birisi olarak bilinmektedir.
Tüm bu doğal nedenlerin yanında genç annelerin yaptıkları bazı yanlışlardan dolayı da uykusuzluk sorunları meydana gelebilmektedir. Dilerseniz hamilelikte uykusuzluk problemine neden olan bu yanlışlara kısaca değinelim.
Bebeğin gelişmesi nedeniyle annede kalsiyum eksikliği yaşanması, gerekli süt ürünlerinin tüketilmemesi
Hamileliğe uygun bir yastık kullanmamanız
Gün içerisinde fiziksel olarak fazla hareketsiz kalmak
Düzensiz uykuya alışmış olmak
Uyku öncesinde çok fazla yemek ve sıvı tüketmek
Kafeinli içeceklerin fazla kullanılması
Tüm bu maddelere biraz da olsa dikkat etmeye çalışırsanız uyku kalitenizin biraz daha iyi hale geldiğini görebilirsiniz. Zira vücudunuzun bebek nedeniyle sınırlarını zorladığı bu gebelik döneminde kendinize en iyi şekilde bakmanız bebeğinizin de olabilecek en sağlıklı biçimde dünyaya gelmesine yardımcı olacaktır. Anne adaylarına bol uykulu ve huzurlu geceler diliyoruz!

Devamını okuyun: http://kafekadinca.com/hamilelikte-gebelikte-uykusuzluk-problemi-nedenleri/#ixzz2x5Ub9mNr

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.