Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor

GezeGen GezeGen     23-01-14     Genel     Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor     343 Defa Okundu

Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor

Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor

Haliç Metro köprüsünde son aşamaya gelindi. Yelkenli gemi şeklindeki köprünün Şubat sonunda bitirilmesi planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, basın mensuplarının, çalışmaları görüntülemeleri için köprünün üzerinden görüntü almalarına izin verdi. Köprüde şubat ayında yapılması planlanan açılış öncesinde çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. Zaman zaman 8 vagonlu tren de test geçişi yapıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK METRO GEÇİŞ KÖPRÜSÜ OLACAK

Açıldığında Türkiye’nin ilk metro geçiş köprüsü olacak Haliç Metro Geçiş Köprüsü, boynuzu andıran iki adet 55 metre yüksekliğindeki çelik kulesiyle dikkati çekiyor.

2009’DA BAŞLADI

İlk kazmanın 2 Ocak 2009’da vurulduğu köprüde halen çevre düzenlemesi, metal kaplama, aydınlatma, korkuluklar, merdiven, yürüyen merdiven ve asansör montajları, elektro mekanik çalışmaları gibi ince mimari çalışmalar devam ediyor. Kum torbalarıyla yapılan ağırlık testlerinin devam ettiği köprüye 27 Ocak’ta enerji verilecek. Denizin içindeki kazıkların paslanmasını engellemek için de sürekli akım verilecek.

TAKSİM-YENİKAPI HATTINI BAĞLAYACAK

Köprü, toplam 5.2 kilometre uzunluğundaki Taksim – Yenikapı Metro Hattı Projesini birbirine bağlayacak, Şehzadebaşı ve Şişhane yönünden gelen tünelleri birleştirecek. Taksim Yenikapı arasının 8 dakika sürmesi planlanıyor. 2 çelik kuleye sahip olan köprünün ’askılı köprü’ kısmı 4 ayak üzerinde yükseliyor.Taşıyıcı kazıklar Haliç dibindeki kaya zemine çakılarak inşa edilmiş.

KÖPRÜ BÜYÜK GEMİLERİN GEÇİŞİ SIRASINDA AÇILABİLECEK

Köprü, büyük gemilerin geçişi için açılabilir özellikte. Köprünün Unkapanı tarafında yer alan 120 metre uzunluğundaki açılır-kapanır köprü, merkez ayağının üzerinde dönerek açılacak. Yükseliği 17 metrenin altındaki tekneler köprünün altından direkt geçebilecek.

TARTIŞILAN KÖPRÜDE SEYİR TERASI KEYFİ

Araç trafiği için kullanılmayacak köprüde metro duraklarının yanı sıra, köprünün her iki tarafında boylu boyunca uzanan yayaların yürüyebileceği balkonlar bulunuyor. Tarihi yarımada ve Süleymaniye Cami’nin silüetini bozacağı iddiasıyla sık sık gündeme gelen köprüde, Haliç ve İstanbul manzaralarını izlemek için seyir terasları yer alıyor.

YAKLAŞIK BİN KİŞİ ÇALIŞTI

Yaklaşık bin kişinin emek verdiği Haliç – Metro Geçiş Köprüsü projesini Astaldı – Gülermak Ortak Girişimi (AGJV), köprünün elektromekanik ve ince işlerin yapımını ise Alarko – Rotem – Hyundai Konsorsiyumu yaptı.

8 VAGONLU İŞLEYİŞE UYGUN

Köprü üzerindeki Haliç istasyonu, 8 vagonlu işleyişe uygun olarak 180 metre uzunluğunda yapıldı.

Çalışmalar sırasında karada 16 (Beyoğlu yakasında 9, Unkapanı yakasında 7) Haliç’te ise 4 olmak üzere toplam 20 araştırma sondajı yapıldı. İnşaat sırasında Portekiz’de imal ettirilerek üç seferde Haliç’e getirilen 51 parça kazık da çakıldı.

Haliç’in depremselliği, faylanma durumu, zemin koşulları, Haliç tabanı çamur tabakası dikkate alınarak yapılan analizler sonucunda dizayn edilen bu kazıkların her biri 4 bin 700 ton nihai yük değerine göre projelendirildi. Yapımına 2 Ocak 2009’da başlanan köprü, 180 milyon liraya mal oldu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.