Hâkime Meclis’te uçan tekme

GezeGen GezeGen     12-01-14     Haberler     Hâkime Meclis’te uçan tekme     518 Defa Okundu

Hâkime Meclis’te uçan tekme

Hâkime Meclis’te uçan tekme

AK Partili vekillerle Eminağaoğlu arasında yaşanan tartışma kavgaya dönüştü. Ak Partili Zeyid Aslan, Eminağaoğlu’na uçan tekme atarken, iPad’ler, pet bardaklar, dosyalar havada uçuştu

TBMM Adalet Komisyonu’nda HSYK savaşı yaşandı. HSYK’nın yetkilerini tırpanlayarak, birçoğunu Adalet Bakanlığı’na veren yasa teklifinin görüşmelerinde milletvekilleri arasında, “tekme-tokatlı” kavga yaşandı. Ortalığın bir anda meydan savaşına döndüğü komisyonda, iPad, dosyalar, su şişeleri havada uçuştu. Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’na ‘uçan tekme’ attı. Kavgaya kadın vekillerin de karıştığı gözlendi.

Uçan tekme attı
Komisyon, gergin geçen ilk günün ardından ikinci gün çalışmasına saat 14.00’te başladı. İyimaya, toplantıyı açmak üzere konuşurken, Eminağaoğlu kalkarak sabah katılımcı olmak istediklerini yazan dilekçelerinin işleme konulup konulmadığını sordu ve kürsüye doğru yürümeye başladı. Ak Partili vekiller, “TBMM Komisyonu’nda dışarıdan gelen bir kişinin bu şekilde hareket edemeyeceği” uyarısında bulundu. Ak Partili vekiller, Eminağaoğlu’na, “Provokatör, eski günlerini mi özledin, milletin kürsüsüne gidemezsin” diye bağırdı. Bazı Ak Partili vekiller, Eminağaoğlu’nu kürsüden uzaklaştırmaya çalışırken bu sefer CHP’liler araya girdi. Bazı Ak Partili vekiller, Eminağaoğlu’nun, “dışarı atılması” gerektiğini bağırarak söylerken, CHP’li vekiller karşı çıktı. Komisyonda hava bir anda gerildi.
Bir anda başlayan arbedede CHP’li ve Ak Partili vekiller arasında yumruklu kavga yaşandı. Eminağaoğlu’nun salondan ayrılmaması üzerine Aslan yerinden fırlayarak Eminağaoğlu’na doğru ilerledi ve bir komisyon sırasının üzerine çıkarak ‘uçan tekme’ attı. Aslan’ın tekmesi Eminağaoğlu’nun çenesini sıyırdı. Bazı Ak Partili vekillerin ellerindeki dosyalarla Eminağaoğlu’na vurduğu görüldü. Araya giren Ak Partili vekiller, Aslan’ı sakinleştirmeye çalışırken bazı Ak Partili vekiller, Eminağaoğlu’nu kolundan tutup komisyon salonundan dışarı çıkardı.

Bozdağ: Gel döv
Salonun bir başka köşesinde ise CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile tartıştı. Bozdağ’ın yanına giden Aygün’ü CHP’li vekiller geri çekti. Aygün’ün Bozdağ’a, “Sayın Bakan biz de sizi mi dövelim?” diye sorduğu duyuldu. Bozdağ da Aygün’e, “Gel döv o zaman” yanıtını verdi. Ortamın giderek gerilmesi üzerine korumalar, Bozdağ’ın koluna girerek bakanı salondan dışarı çıkardı.
Salonda Ak Partili ve CHP’li erkek vekiller arasındaki kavga, kadın vekillere de sıçradı. Ak Partili Fatma Salman, Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz arasında kavga çıktı. Birbirlerinin üzerine yürüyen kadın vekilleri, erkek vekiller güçlükle ayırdı.
Kavga nedeniyle toplantıya ara verildi. CHP’liler, Eminağaoğlu’nu yeniden komisyona getirdi. Eminağaoğlu’nun, arbedenin ardından CHP’li vekillerle konuşurken, “Hayatımda ilk tekme tokadı Meclis’te yiyorum. Eğer bu Meclis’te demokrasi böyleyse çıkmıyorum” sözleri üzerine Ak Parti Milletvekili Fatma Salman, bir anda hızlı adımlarla Eminağaoğlu’na doğru ilerledi. Salman, “Demokrasiyi siz bize öğretemezsiniz. Burada basın açıklaması yapamazsınız” dedi. Eminağaoğlu ise, “Sadece konuşuyorum” karşılığını verdi. Eminağaoğlu daha sonra yaptığı açıklamada da dava açacağını belirtti.

iPad fırlattılar
Kavgada telefonlar, ipad’ler ve içi su dolu pet bardaklar havada uçuştu. Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin yüzünün su şişesinin isabet etmesi nedeniyle şiştiği gözlendi. CHP İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı, kavgayı twitter hesabından an be an yazdı. Sarı, “Komisyonda onlarca AKP milletvekili üzerimize saldırıyor. Kafamıza ipadler fırlatıyorlar Komisyonda can güvenliğimiz yok. Meclis Başkanı’nı derhal göreve çağırıyoruz. Bütün vatandaşlar bilmeli ki Meclis’te AKP kaba kuvvet uyguluyor. Ama asla vazgeçmeyeceğiz Adalet Bakanlığı’nın bürokratlarının iPad’i kafamda patladı. Halkın adaleti de onların kafasında patlayacak…” mesajları attı. Sarı, iPad’in kim tarafından fırlatıldığının belirlenmesi için Başkanlık Divanı’nını göreve çağırdı.
Kavga nedeniyle verilen aranın ardından komisyon görüşmelere 14.55’te yeniden başladı. CHP’li vekiller, “İnsaf, kim olursa olsun bir insanın yüzüne tekme atılır mı insaf” diye tepki gösterdi. Aslan’ın toplantıya katılmaması dikkati çekti. CHP, savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı alırken, komisyon salonundaki kameraların kayıtlarını talep etti.

Kamera var, kayıt yok
Ancak kameraların çalışmadığı ve kayıt yapmadığı ortaya çıktı. CHP’nın başvurusu üzerine İyimaya, bundan sonra yapılacak toplantılarda kayıt yapılması talimatını verdi. İyimaya, Eminağaoğlu’nun dilekçesi konusunda da toplantının yönetilmesinde de içtüzüğe uygun davrandığını ifade etti. Eminağaoğlu, toplantı sürerken CHP’li vekiller nöbetleşe etrafında oturdu. Eminağaoğlu, toplantı çalışmasını izlemeyi sürdürdü. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, İyimaya’ya yönelik, “Burada cinayet işlenirse sorumlusu siz olacaksınız. Hekim olarak uyarıyorum. Burada cinayet girişiminde bulunuldu. Kafasına iPad fırlatılan, arada sıkışarak hayati tehlike geçiren insanlar oldu. Burada müzakere imkânı kalmamıştır” diye konuştu.

5 günlük rapor

Eminağaoğlu ile CHP’li Müslim Sarı, arbedenin ardından ilk yardım için doktora gitti. Eminağaoğlu ile Sarı’ya, doktor tarafından 5 günlük iş göremez raporu verildi.

Havada laptop var

Komisyondaki kavga sırasında, vekiller birbirlerine pet bardaklar, cep telefonları ve laptoplar fırlattı. Kavgada dosyalar da havada uçuştu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.