Güney Sudan’da ateşkes

GezeGen GezeGen     24-01-14     Dünya     Güney Sudan’da ateşkes     364 Defa Okundu

Güney Sudan’da ateşkes

Güney Sudan’da ateşkes

Güney Sudan hükümeti ile ülkedeki isyancılar arasında ateşkes anlaşması imzalandı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen törende, anlaşmaya, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve görevinden alınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar’ı destekleyen isyancı heyeti imza attı.

Anlaşma, barış müzakerelerinde de aracı görevini gören Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin arabuluculuğu altında, ateşkes için onay ve gözetim mekanizmasını devreye sokacak.
Öte yandan Güney Sudan hükümeti 15 Aralık tarihinde muhalif ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalar sonrasında gözaltına alınan Machar’a bağlı 11 yetkilinin de serbest bırakılmasını kabul etti. Ancak ne zaman serbest bırakılacaklarına dair herhangi bir tarih henüz belirlenmedi.
Hükümetin başmüzakerecisi Nhial Deng Nhial açıklamasında, anlaşmanın, dünyanın en yeni ülkesinin yeniden ayakları üzerine kalkmasını sağlayacağını söyleyerek, “Ateşkes ve gözaltındakilerin durumu üzerindeki anlaşmaları imzaladık. Şimdi ise akan kanı durduracak ve demokratik siyasi hayata giden yola tekrar girebilmemizi sağlayacak bir anlaşma imzalamak için acele etmeyi ümit ediyoruz” dedi.
İsyancıları temsil eden heyetin başmüzakerecisi General Tabang Gai de her iki tarafın anlaşmaya sadık kalması gerektiğine dikkat çekti. Gai, “Savaşla harap olmuş halkımız ve ülkemizin sağlığına gereken önemin verilmesi düşüncesiyle, bölgemizin liderliğinin sağladığı bu barış ve uzlaşma barınağında, bu anlaşmalara olan samimi bağlılığımızı beyan etmek için bulunuyorum” şeklinde konuştu.
Güney Sudan’da yaşayan 11 milyon insan, imzalanan anlaşmayla birlikte ülkenin barış ve istikrara yeniden kavuşmasını umut ediyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.