Gülüşünüzü tasarlayın!

GezeGen GezeGen     01-04-14     SağLık     Gülüşünüzü tasarlayın!     387 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Gülüşünüzü tasarlayın!

Gülüşünüzü tasarlayın!

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşün oluşturulmasıdır

Gülüş tasarımı nedir?
Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşün oluşturulmasıdır. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı, formu ve renkleri, dudaklar ile diş etleri gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımı, tüm bu faktörler ve kişisel istekler göz önüne alınarak sağlıklı ve doğal görünümün planlanmasıdır.

Gülüş nasıl tasarlanır?
Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokularla uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir. Dişlerin görünürlüğü önemli kriterlerden biridir. Genel olarak genç bireylerde üst dişler daha ön plandayken yaşın ilerlemesiyle üst dişlerin görünürlüğü azalır ve alt dişler daha görünür hale gelir.

Dişlerin birbirlerine göre dizilimi farklı kişilik özelliklerini yansıtabilmektedir. Dişlerin birbirine göre genişlik, uzunluk ve açılarıyla ilgili küçük değişikliklerle çekici, entelektüel, sporcu, içe dönük ya da dışa dönük, eril ya da dişil karakterler yansıtabilir.
Bukkal koridorun hacmi ve diş kavsinin genişliği- darlığı yine gülüş tasarımında önemli bir yer tutar.
Diş etlerinin görünümü gülüşü etkileyen önemli faktörlerden bir diğeridir. Diş eti seviyesinin farklı olması görünümü olumsuz yönde etkiler. Gülünce dişetlerinin çok fazla görünmesi olarak tanımlanan gummy smile tablosunda ise dişeti görünürlüğü gülüş estetiğini tümüyle bozabilir. Bu durum çoğu kez küçük operasyonlarla ortadan kaldırılabilmektedir.
Doğal bir gülüş tasarımı yapabilmek için yüz şekli incelenmelidir. Örneğin kare, üçgen ya da oval formda bir yüze uygun formda dişler hazırlanmalıdır.

Diastemalar kapatılırken dişin en yüksek noktası olan zenit noktasının yerleri mutlaka dikkate alınmalı, gerekiyorsa yerleri değiştirilmelidir.
İdeal bir gülüşte yüzün orta hattı ile dişlerin orta hattı çakışır ve dişler dudak hattını takip eder. Daha doğal bir görünüm için bazen kişinin isteğine bağlı olarak küçük asimetriler oluşturulabilir. Asimetri ön keser dişlerde kesinlikle tercih edilmez.
Açık renk dişler daha genç ve sağlıklı görünür. Ancak daha beyaz dişlerin daha estetik olduğu yönündeki yaygın fikir bir yere kadar doğrudur. Gülümseme de dahil olmak üzere tüm iletişim ve ifadelerde gözler ön plandadır. Diş rengi belirlenirken bunu göz ardı etmemeliyiz.
Dudak şekli, dolgunluğu ve dişlerle ilişkisi de yüz ve gülüş güzelliğinin ana elemanlarından biridir.

Gülümsememizi neden gizleriz?

Gülümseme, insanlar arasında kurulan en samimi iletişim araçlarından biridir. Görüntümüzde bizi utandıracak problemler varsa iletişim daha baştan olumsuz yönde etkilenecektir. Örneğin diş çürüğü, koyu renk ya da lekeli dişler, kızarık, kabarık, iltihaplı diş etleri, gummy smile, dişlerde çapraşıklık ya da eksik dişleri olan kişilerin bu problemleri dikkat çekebilmekte, dolayısıyla kişiler gülümsemekten çekinebilmektedir.

Gülüş tasarımı için ne yapmalıyız?

Gülüş tasarımında diş hekimliğinin bir çok alanı rol oynamaktadır. Öncelikle oral hijyen optimal duruma gelmelidir. Tedavi, periodontoloji, protez, implant gibi birçok alana hakim bir diş hekimine tedavi olarak güzel bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.