Gözler 24.00’da

GezeGen GezeGen     28-01-14     Chat Odaları     Gözler 24.00’da     413 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Gözler 24.00'da

Gözler 24.00’da

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), hükümet adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a hitaben gönderdiği açık mektubu paylaştı. Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bu akşamki Para Politikası Kurulu toplantısında fiyat istikrarını sağlayacak adımlar atacaklarını açıklayarak, faizin artırılacağı sinyalini verdi. Kararın saat 24.00’da bir basın duyurusu ile açıklanacağı bildirildi. Şimdi gözler bu açıklamada.

Yılın ilk enflasyon raporunun açıklandığı toplantıda Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan piyasaları rahatlatan açıklamalar geldi. Başçı, bu akşamki PPK toplantısında fiyat istikrarını sağlayacak adımlar atacaklarını söyledi. Başçı, “Üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Şimdiye kadar tek araçla çalıştıklarını söyleyen Başçı, “Bundan sonra iki araç olacak. Birincisi faiz aracı, diğeri döviz aracı. Döviz satışlarının faizle desteklendiği zaman daha etkili olduğu bilinir” dedi. Başçı, “Şu ortamda faiz aracını devreye almak gerekiyor” ifadesini kullandı.

İşte Başçı’dan piyasalara nefes aldıran o konuşma:

“-Şu ana kadar büyük ölçüde tek araçla çalışıyorduk. Bundan sonra büyük ihtimalle iki araçla çalışacağız. Bir faiz aracı olacak ki bu likidite politikasıyla ilgili olan kısım, bir de döviz aracı olacak. Bundan sonra o kombinasyonu, hangisini ne kadar kullanacağımızı kendimiz ayarlayacağız”

– Rezervlerin hızla azalması bazı başka yan etkilere yol açıyor olabilir. O yüzden faiz aracını devreye almak gerekiyor

– Fiyat istikrarı, finansal istikrar açısından üzerimize düşeni yapacağız. Merkez Bankası riskleri en aza indirmeyi çalışacak

– Adımlarımız etkili olsun ama aynı zamanda da sonuç almak için dikkatli adımlar atmak gerekiyor. Onların hepsini enine boyuna tartışacağız. Zor bir dönemdeyiz ama özellikle benim herkesten istirhamım, şimdiye kadar Merkez Bankası nasıl gereken noktalarda, gereken tedbirleri aldıysa bundan sonra da alacaktır

-Türkiye’de Merkez Bankası diye bir kurum vardır. Bu kuruma verilmiş bir iş vardır. Uğraşır, şimdi yapamaz 2 gün sonra yapar, 2 gün sonra yapamaz 1 ay sonra yapar ama mutlaka yapar. Bunun taahhüdünü ben veriyorum, elimizden gelenin en fazlasını yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz

– Erken konuşmamak lazım demiştim en son toplantıda. Bu yıl için de aynı şeyi söylüyorum. Bu yıl da tam tersine olumsuz gibi görünüyor ama erken konuşmamak lazım. Yılın ikinci yarısında hiç beklemediğimiz bir şekilde olumlu gelişmeler de olabilir.”

Piyasalarda son durum

Döviz piyasası bu gece açıklanacak Para Politikası Kurulu (PPK) ara toplantı kararları öncesinde yatay bir seyir izliyor. Güne 2,2834 seviyesinden başlayan dolar/TL Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu ve Başkan Erdem Başçı’nın açıklamalarının ardından 2,2575 – 2,2675 aralığındaki bandda dalgalı bir seyir izliyor.

Şu dakikalarda bankalararası piyasada 2,2690 seviyesinden alıcı bulan dolar/TL, sabah açılışta en yüksek 2,2878 seviyesini görmüştü.

Dün TCMB’nin, PPK ara toplantısı duyurusunun ardından tarihinin en yüksek seviyesi olan 2,39 seviyesinden düşüşe geçen dolar/TL günü 2,2823 seviyesinden tamamlamıştı.

Euro/TL’de dünkü en yüksek rekorunu 3,2732 seviyesine taşıdıktan sonra bugün 3,10 seviyesinin altında işlem görüyor.

Açıklamaları temkinli karşılayan döviz piyasasında hareketler sınırlı kalırken, analistler, PPK ara toplantı kararlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ve yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarına kadar oynaklığın artabileceğini tahmin ediyor.

Merkez Bankası’ndan hükümete açık mektup

UZMANLAR NE DİYOR

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Başçı’nın konuşmasından, bugün yapılacak ara Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ilave bir parasal sıkılaştırılmaya gidileceğinin net bir şekilde anlaşıldığını ancak bunun boyutu ve hangi kanalla yapılacağı konusunun çok açık olmadığını belirterek, “Para politikası çerçevesinin tek faiz oranına geçilecek (ortodoks) şekilde değiştirilmesini beklemiyoruz” dedi.

Erdem Başçı’nın açıklamalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Bürümcekçi, TCMB’nin faiz koridorunun getirdiği esnekliği korumak isteyeceğine dikkati çekti.

Bürümcekçi, TCMB’nin aralık toplantısında başlattığı ek parasal sıkılaştırma (EPS) günlerinde farklı faiz oranı uygulamasının korunmak isteyeceği varsayımıyla, faiz üst koridorunun minimum yüzde 9 civarına yükseltilmesi, gerekli görülen günlerde EPS uygulanması ve bugünlerde uygulanacak oranın yüzde 11 olacağının duyurulmasının, akıllarına en fazla yatan senaryo olduğunu aktararak, şunları ifade etti: “Böylelikle, bankalararası piyasada faizler otomatik olarak her gün yüzde 9 civarında oluşmaya başlarken, gerekli görülen günlerde bu piyasadaki oranların 200 baz puan daha artması sağlanmış olacaktır. Buna karşılık, aynı toplantıda şu an yüzde 7,75 düzeyinde olan faiz üst koridorunda bir değişikliğe gitmeden, sadece EPS’lerde uygulanacak faizi yükseltme yoluna gidilirse, bu kararın piyasa yansımasının çok olumsuz olacağını düşünüyoruz. Fazla ihtimal vermediğimiz tek ve daha yüksek faiz oranı senaryosu ise piyasa etkisinin en güçlü gözleneceği senaryo olacaktır.

Toplantı öncesi TCMB açısından büyük bir avantaj teşkil eden nokta, Başçı’nın olası PPK kararına ilişkin sinyal vermesi ve daha önemlisi bu sinyalin piyasa etkisini gözleyecek olmasıdır. Bir diğer deyişle, Enflasyon Raporu sonrası olumlu piyasa tepkisi PPK kararlarındaki şahinliğin dozunu azaltacak, tersi ise artıracaktır. Bu ise, TCMB açısından bir hamle avantajına işaret etmektedir.”

“Anlaşılabilirliği ve öngörülebilirliği artırma söylemleri kritik önemde”

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Banu Kıvcı Tokalı ise bu akşam gerçekleştirilecek PPK toplantısının ardından gece yarısı açıklanacak kararla ilgili olarak, TCMB’nin sıkılaşma adına üzerine düşeni yapacağı beklentisinin verildiğine dikkati çekti.

Tokalı, alınacak kararla hem kurdaki oynaklığı azaltmak hem de kredi artış hızını düşürmek için, getiri eğrisinin eksi eğimli haline getirileceğini anladıklarını kaydederek, “Faiz koridorunun genişliğinin üst bandın yukarı çekilmesiyle genişletileceğini, bu adımın ek parasal sıkılaştırma günlerinde yüzde 9’un da üzerinde fonlama yapılmasına imkan verecek şekilde, yüzde 10,25 seviyesindeki geç likidite penceresi faiz oranının da yukarı çekilmesini içererek, gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, para politikasının sadeleştirilmesi ve anlaşılırlığını artırma açısından, tek faiz oranından fonlama konusunun da değerlendirileceğini anlıyoruz” değerlendirmelerini yaptı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.