Gerilim büyüdü Gül devreye girdi

GezeGen GezeGen     10-01-14     Haberler     Gerilim büyüdü Gül devreye girdi     392 Defa Okundu

Gerilim büyüdü Gül devreye girdi

Gerilim büyüdü Gül devreye girdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yolsuzluk soruşturmasının ardından iktidar ile cemaat arasında yaşanan gerilim giderek boyutlanıyor. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, gerilimin yargıda neden olduğu dalgalanma üzerine bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Gül, Çiçek’ten önce de, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Beşir Atalay ile de üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.

HSYK’nın, Danıştay’ta görüşüldüğü sırada adli kolluk yönetmeliğiyle ilgili yaptığı açıklamaya, iktidardan sert tepki gelmişti. Bunun üzerine HSYK’nın yapısını büyük ölçüde değiştiren yasa teklifi hazırlandı.

2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile 6087 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına dair yasa teklifi, bugün saat 15.00’te Meclis Adalet Komisyonu’nda ele alınmaya başlandı.

Ancak HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, bugün yasa teklifine ilişkin kişisel bazı değerlendirmelerimi içeren 68 sayfalık görüşünü, öğleden önce TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Üyelerine elektronik posta yolu ile gönderdi. Hamsici, teklifin içeriğinin anayasa ve hukuk devletine aykırı olduğu görüşünü ifade etti.

Bu gelişmeler üzerine Çiçek, Köşk’ten randevu istedi. Çiçek, saat 16.30’da Çankaya Köşkü’ne çıktı. Görüşme, 50 dakika sürdü. Gül, Çiçek’ten önce de, Ala ve Atalay ile de üçlü bir görüşme yaptı. Gül’ün dün akşam da, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüştüğü öğrenildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.