Gebelikte Pilates

GezeGen GezeGen     02-02-14     Kadınca     Gebelikte Pilates     354 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Gebelikte Pilates

Gebelikte Pilates

Hamile pilatesi nedir?

Gebelik boyunca egzersizi doğru yapmak yapılabilecek en güzel davranıştır. Sakıncası olmayacak oranda sporsal faaliyetler bilindiği gibi doğumu da kolaylaştıracaktır. Çeşitli spor merkezlerinin içerisinde barındırdığı gebe pilates programları da oldukça fayda sağlayabilecektir. Bu işin uzmanları ile buluşmak ve doğru tekniklerle pilates yapabilmek son derece yarayışlı olacaktır. Normal doğum sürecinde bebeğin kanallardan kolay geçmesi ve kolay ilerleyebilmesi adına büyük faydalar sağlayacaktır.

Sadece gebelikte yapılmayan pilates, bayan erkek her vücuda kolay uygulanır tekniklerle sağlanacak faydalı egzersizleri içermektedir.

Pilates yaparak doğuma ne gibi katkılar sağlanabilir?

Sırt ve bel ağrıları indirgenerek bu alanların güçlenmesine olanak sağlayabilir.
Vücutta pilates ile artacak endorfin hormonu kişiyi ayrıca rahatlatacak ve sağladığı rahatlıkla psikolojik anlamda da kişiyi huzura eriştirebilecektir.
Gebelerin pilates ile karın kasları da gelişecek bebeğin doğum kanalına ulaşması kolay hale gelebilecektir.
Yapılacak nefes egzersizleri de doğumda yapılması gereken nefes egzersizlerinin alıştırması olacak ve bu sayede kontrollü nefes çıkışları ile doğuma destek sağlanacaktır.
Bacaklarda ve kollarda meydana gelebilecek yoğun şişliklerin azalmasına yardımcı olabilecektir.
Doğum sonrası süreç için de olumlu dönüşümü olacaktır, doğumdan sonra karın bölgesi daha çabuk toparlanabilecektir.
Pilatesin gebeliğe sağlayacağı faydalar üzerinde tam olarak bilimsel netlik kazanmış veriler yoktur. Lakin seanslara katılan gebelerin bu yönde bilgileri mevcuttur. Yapılan çalışmalar gebeleri rahatlatmakta ve salgılanan endorfin ile psikolojik açıdan yarar sağlamaktadır. Uzman kişilerle yapılması ve tavsiyeli çalışılması gerekir. Yanlış yapılacak hareketler bebeğin ve annenin sağlılığını tehdit edebilir. Kulaktan dolma bilgilerle pilates topu alıp yapmaya çalışmak gebeler için sakıncalı olabilir.

Gebelik döneminde böyle bir gereklilik duyuluyorsa tecrübeli kişilerden yardım alınmalıdır. Eğer imkânlar elveriyorsa merkeze gitmek ve hem cinsler ile bir arada olmak iyi gelecektir. Pilates seanslarında diğer gebeler ile bir arada olmak sosyal açıdan da fayda sağlayacak olup, kişilere hoş zaman yaşatabilecektir. Hem spor yapmanın mutluluğu hem de bir arada olmak kişileri hayata pozitif döndürebilecektir. Ayrıca doğum sonrasında da sağlayacağı faydalar ile mutluluğu artırabilir.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.