Gazprom’dan Ukrayna’ya “doğalgaz savaşı” uyarısı

GezeGen GezeGen     10-03-14     Ekonomi     Gazprom’dan Ukrayna’ya “doğalgaz savaşı” uyarısı     379 Defa Okundu

Gazprom’dan Ukrayna’ya “doğalgaz savaşı” uyarısı

Gazprom’dan Ukrayna’ya “doğalgaz savaşı” uyarısı

Rusya enerji devi Gazprom, Ukrayna’nın doğalgaz borcunu ödememesi durumunda 2009’da “doğalgaz savaşı” olarak tanımlanan olayların yeniden ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Şubat ayı arzı ile birlikte Ukrayna’nın borcunun 1,89 milyar doları bulduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın uluslar arası anlaşmalara uymadığını kaydeden Miller, “Biz bedava doğalgaz sevkiyatı yapmıyoruz. Ukrayna borçlarını ödemek zorunda. Aksi durumda 2009 senaryoları yaşanabilir.” tehdidinde bulundu.

Rusya 2009’da Ukrayna’nın borçlarını ödememesi ve yeni fiyat konusunda anlaşma sağlanamaması nedeni ile iki hafta boyunca vanaları kapatmış, soğuk kış günlerinde Avrupa sevkiyatı durmuştu.

Gazprom ödeme taahhütlerine uyulmadığı gerekçesi ile yılın ikinci çeyreğinden itibaren indirimli fiyat uygulamasını da iptal ediyor. Ukrayna’nın devrik lideri Viktor Yanukoviç, Rusya ile Aralık ayında imzaladığı anlaşma çerçevesinde bin metreküp için 400 dolar olan fiyatı 268 dolara kadar çekmişti. Nisan ayından sonra Kiev bin metreküp için 400 dolar ödemek zorunda kalacak.

Mali sorunlar yaşayan Kiev’e Rusya’nın verdiği 15 milyar dolarlık kredi de tehlikeye girdi. 3 milyar dolarlık ilk kısmı gönderen Moskova, diğer ödemeleri askıya aldı. Kiev’de iktidara gelen yeni yönetim Avrupa’dan 15 milyar dolarlık kredi alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.