‘Garantili proje’ yaptı krizde frene basmadı

GezeGen GezeGen     18-02-14     Ekonomi     ‘Garantili proje’ yaptı krizde frene basmadı     472 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
‘Garantili proje’ yaptı krizde frene basmadı

‘Garantili proje’ yaptı krizde frene basmadı

NEF, krizden etkilenmemek için ‘garantili proje’ yaptı. Finansmanı önceden sağlayan firma bu sayede kriz dönemlerinde frene basmadan yeni konutlara başlıyor. NEF, Ataköy ve Topkapı’daki iddialı projelerini satışa çıkarma hazırlığında

Yeni konseptleri ve yakaladığı hızlı satış grafikleriyle bilinen NEF, yeni projelerine devam ediyor. Geçen yılın sonlarında Merter ve Kağıthane’de 4 projeyi satışa çıkaran firma, sonraki dönemde ise 3 projeyi daha sessiz sedasız bir şekilde satmayı başardı. Firma, projelerini 1-2 ay gibi kısa sürelerde satma başarısı gösterirken, tüketicinin karşısına ise Ataköy’deki yeni projesiyle çıkmayı planlıyor.
NEF Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, konut sektöründe son dönemlerde yaşanan sıkıntılardan çok fazla etkilenmediklerini söyledi. Satış rakamlarında doğal olarak bir azalma olduğunu fakat bu dönemi en iyi şekilde atlattıklarını ifade eden Erden Timur, “Şehrin merkezi bölgelerinde ulaşılabilir fiyata, özel tasarımı olan evler yapınca pek sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.
Garantili projeler yaptıklarını ve bu sayede inşaatın tamamlanamama gibi sıkıntılarının olmadığını dile getiren Erden Timur,”Biz garantili proje yapıyoruz ve bu nedenle de projelerimiz krizlerden etkilenmeyeceği için frene basmıyoruz” dedi. Bu ay itibariyle teslimlere ağırlık verdiklerini ve 8 şantiyenin 7’sini bitireceklerini vurgulayan Erden Timur, artık yeni projelere odaklandıklarını anlattı.

Ataköy’e sembol proje
Erden Timur, yeni projelerine aralıksız devam ettiklerini anlatarak, bu kapsamda Ataköy’deki projeye başlayacaklarını söyledi. Burada çok farklı bir konsept ortaya koyacaklarını ifade eden Erden Timur, “Projenin hazırlıkları tamamlanmak üzere. Çok ilginç proje olacak. İçinde birkaç seriye yer vereceğiz. Fiyatı da bölge ortalamasının altında planlıyoruz. Geniş bir alım gücüne hitap edecek” dedi.
Timur, projenin toplamda 150 bin metrekarelik inşaat alanında yapılacağını vurgulayarak, “Bölgenin sembol projesi olacak. Önünde metrobüs, arkasında ise metro bulunuyor” diye konuştu.
Bir diğer projenin ise İŞ GYO ile birlikte Topkapı’daki arsada olduğunu belirten Timur, şunları söyledi: “İş GYO ile kanlarımız uyuştu. Arsa alanımız geniş. Burada mimari yarışması açtık. Avrupa da bile konuşulacak proje yapıyoruz. Bittiğinde mimarisiyle model olacak ve bilimsel olarak incelenecek proje yapmak için çalışıyoruz.”

‘Bu son şansımız’
Erden Timur, gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşüme yöneliş olduğunu belirterek, 4 yıldır bu dönüşümü yaptıklarını ve şehir merkezlerinde yılda ortalama 5 proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Kentsel dönüşüm yasasının önemli bir adım olduğunu ancak bunu devam ettirmek gerektiğini dile getiren Erden Timur, dönüşümü yaparken kentsel tasarıma dikkat edilmesi ve mutlaka ‘kentsel tasarım rehberi’nin çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.
Bunun artık Türkiye için son şans olduğuna dikkat çeken Erden Timur, “Kentlerimizi 3. kez yeniliyoruz. Eskiden tek katlı gecekondular vardı, şimdi 5-10 katlı gecekondular var. Bunları yıkıyoruz ve 20-30 katlı yapıyoruz. İlerde bunları dönüştürmemiz çok daha zor olur” dedi.

MIPIM’in 25. yıl sponsoru
Erden Timur, NEF’in geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de Fransa’nın Cannes kentindeki gayrimenkul fuarı MIPIM’in galasına sponsor olacağını belirterek, “Bu yıl 25’incisi yapılacak fuara dünyadan 25 bin katılımcı ve 7500 firma gelecek. Fuarda bundan başka bir toplu etkinlik yok ve biz onun sponsoru olduk” dedi.

‘NEF aslında sosyolojik aş’
Erden Timur, projeleri tasarlarken kendilerini tüketicilerin yerine koyduklarını belirterek, “Bir insanı, ancak mutluk etmek istiyorsanız, mutlu edebilirsiniz. Amaç sadece konut satmak olsa mutlu edemezsiniz” diye konuştu. NEF’in bir inşaat şirketinden çok ‘Sosyolojik AŞ’ olduğunu vurgulayan Erden Timur, şunları söyledi:
“Duygularda samimiyetsizlik olmaz. Biz doğal davranmaya ve duygularımızda samimiyetsiz olmamaya çok dikkat ediyoruz. Bu nedenle bizden hep mutluluk çıkıyor. Yani ev alanlar mutlu oluyor. Bunun satışlarla ne ilgisi var derseniz, bizim elde ettiğimiz başarının yüzde 90’ı buna bağlı. Müşterinin birçoğu bu duyguyu alıyor. Biz böyle düşünmeseydik bu satışlar da olmazdı.”

Fikirtepe’de ruhsatlar geldi konut satışları hızlanıyor…
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin açıklamalarının ardından, Fikirtepe’deki sürecin hızlanmasıyla birlikte, Emay İnşaat da Kentplus Kadıköy projesi için yapı ruhsatını aldı. Fikirtepe’ki projenin inşaatına başlayan firma, tüm hazırlıkların tamamlandığı Kentplus Kadıköy projesinde 22 Şubat 2014 tarihinden itibaren satışa da başlıyor.
Kentplus Ataşehir, Mimarsinan, Kartal, Centrium, Newport, Brandium Ataşehir, Pleon Sportivo’nun kurucusu Emay İnşaat’ın Fikirtepe’deki projesi Kentplus Kadıköy uzun süren uğraşların adından ortaya çıktı.
Kentsel Dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe’de Emay İnşaat 1.5 yıl süren hazırlık sürecinde 132 adet parselde 530 kişi ile sözleşme imzalayarak bir ilke imza atmıştı. Anlaşmaları yapılan bütün binalardan taşınmalar bitti, yıkımları tamamlandı. Kentplus Kadıköy projesi, 2 adada 30 bin metrekarelik inşaat alanı içinde toplam 1700 konuttan oluşuyor. Projede 1+0 dan 4+1’e kadar her farklı daireler yer alıyor.

Anka temeli atıyor
Hafriyatı tamamlanan Anka Evim Kadıköy projesinde de ilk yapı ruhsatı alındı. Projenin temeli ise 19 Şubat’ta Fikirtepe’de atılacak.
Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, ruhsat almanın sevincini yaşadıklarını belirterek, Fikirtepe’de hemen temel atacaklarını ve inşaatın hızla kaldığı yerden devam edeceğini söyledi. Temel, projedeki satışların da başladığını açıkladı.
Anadolu yakasının en değerli ve tarihi semti Kadıköy’ün dönüşüm sürecine katkı sağlayan Anka Yapı, Evim Kadıköy projesiyle Fikirtepe’de toplamda 2.500 konutluk proje hayata geçirmeyi planlıyor.
Toplamda 3 etaptan oluşan projenin ilk etabında tek blok bulunuyor. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5,5+1 loft dairelerden oluşan ilk etapta yaklaşık 550 daire bulunuyor. İlk etapta ayrıca toplam 2500 metrekare alandan oluşan dükkanlar yer alıyor.

Soyak, İzmir’in dev projesinde kampanya başlattı
İzmir’in 2.300 konutluk dev projesi Soyak Siesta’nın 5’inci ve son etabı Soyak Siesta Oxygen’den ev sahibi olanları mutlu edecek bir kampanya başlıyor. Soyak Siesta Oxygen’den ev satın alanlar, arkadaşlarına ve tanıdıklarına 1+1 daire almalarını tavsiye ederse, hem kendileri hem de arkadaşları 3000 TL’lik hediye çeki kazanabiliyor. Teknosa ve Ikea mağazalarında geçerli olacak hediye çeki kazandıran bu kampanya 23 Şubat’a kadar devam ediyor.
1+1 dairelerin 125 bin liradan satıldığı Soyak Siesta Oxygen projesinde yüzde 1 peşinat ve yüzde 1 KDV uygulanıyor. Projede 1+1 dairelerin yanı sıra 2+1, 3+1, 2+1 bahçe katlı ve 3+1 bahçe katlı konut tipleri de bulunuyor.

600 konut bulunuyor
Körfez manzarasına sahip ve oksijen temasıyla satışa sunulan Soyak Siesta Oxygen toplam 600 konuttan oluşuyor. Yeşil bina olarak tasarlanan ve LEED Silver sertifika adayı olan Soyak Siesta Oxygen, bu temaya uygun pek çok alana sahip.
Enerji ve su tasarrufu sağlayacak uygulamaların yanı sıra, Soyak Siesta Oxygen’in doğal aydınlatmayı destekleyen mimari bir tasarımı mevcut. Bisiklet park alanları, elektrikli araç sarj ünitelerinin yer aldığı projede, ısı tasarrufu sağlayan konfor camlar kullanılıyor.
Yüksek, ferah manzaralı ve havadar bir site olarak tanımlanabilen Soyak Siesta Oxygen, kaliteli yaşam ve spor olanakları sunuyor. Aroma terapili buhar odası, Oxygen Bar, vitamin bar, oksijen dezenfektanlı yüzme havuzları, ozon terapili jakuziler ve spa’nın da yer aldığı projede masaj, sauna, yoga, pilates alanı ve rekreasyon alanları da bulunuyor.

Şehriyaz konutlarının temeli Tuzla’da atıldı
Tuzla’nın önemli projeleri arasında yer alan, içinde 2+1 ve 3+1 daire tiplerinin bulunduğu Şehriyaz konutlarının temel atma töreni gerçekleşti. Törene Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, MB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Aşnük ve kooperatif üyeleri katıldı.
İstanbul’un yükselen değeri Tuzla’da toplam 10 dönümlük arazi üzerine inşa edilmeye başlanan Şehriyaz konutları projesi toplam 192 daireden oluşuyor. Yeşil ve mavi arasında inşa edilen projede arazinin %70’i yeşil alan olarak ayrıldı. Projede yürüyüş alanları, çocuk oyun parkları, kamelyalar ve sosyal alanlar yer alacak. Tuzla Aydınlı mevkiinde inşaatına başlanan Şehriyaz konutları 12 ay içinde üyelerine teslim edilecek.

Kurtköy’deki proje yeni kiracıları bekliyor
MVK Yapı tarafından Kurtköy’de hayata geçirilen Work-Square karma projesinde, toplam 8 bin metrekarelik alana sahip büyüklükleri 55 ile 410 metrekare arasında değişen 40’a yakın mağazanın kiralamaları devam ediyor. MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk, belirledikleri konsept ve mağaza karmasına uygun olması amacıyla kiracı firmaların ve markaların seçiminde hassas davrandıklarını belirterek, bu nedenle TNL Gayrimenkul Geliştirme şirketi ile anlaştıklarını söyledi.
Şu an önde gelen markalarla sıcak görüşmeler halinde olduklarını ve çok yakında birkaç marka ile sözleşme imzalayacaklarını belirten Mavuk, “Projede, restoran, pastane, kafe, market ve banka gibi pek çok mağaza olacak” dedi.

Çimento ihracatı geçen yıla göre yüzde 2 azaldı
Çimento, Seramik, Cam ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği ÇCSİB), ocak ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 2 düşüşle 248 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Üç sektör ihracatı, aynı dönemde miktar bazında yüzde 13 azalarak 1 milyon ton oldu.
Son 12 ayda ise ÇCSİB, değer bazında yüzde 1 artışla 3 milyar 358 milyon dolar ihracata imza attı. Miktar bazında satışlar ise yüzde 7 azalarak 16,7 milyon ton oldu. İhracatta yüzde 35’lik oranla en fazla pay alan seramik sektörü ise miktar bazında kayıp yaşarken, değer bazında artış kaydetti. ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özinönü, dünyada yaşanan sorunların ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi.

En yüksek bina temel töreniyle rekoru kırdı
ABD’nin Los Angeles kentinde yapımına başlanan ve ülkenin batı yakasının en yüksek binası olması planlanan Wilshire Grand Center projesi, temel atma töreniyle bir dünya rekoruna imza attı. Uzunluğu 335 metre olacak gökdelen, temelinde kullanılan araç, malzeme ve betonla Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başardı.
Temel atma işleminde, her biri on sefer yapan 2 bin 100’ün üzerinde beton yüklü kamyon, 38 bin ton betonu, zemine döşenen 3 bin tonluk demir ile buluşturdu. 900 odalı bir otel ve yaklaşık 38 bin metrekarelik iş merkezinden oluşan 1 trilyon dolarlık proje 2016’da tamamlanacak.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.