Ferrari’nin hayranıyla imtihanı

GezeGen GezeGen     29-03-14     Ekonomi     Ferrari’nin hayranıyla imtihanı     381 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Ferrari’nin hayranıyla imtihanı

Ferrari’nin hayranıyla imtihanı

İtalyan süper spor otomobil üreticisi Ferrari, Facebook’ta 6 yıl önce bir sayfa açan ve yarım milyona yakın takipçisi olan bir hayranıyla mahkemelik oldu.

Ferrari sayfanın kontrolünü hayranının elinden alırken, bugün 21 yaşında olan genç de İtalyan üreticiye dava açtı.
15 yaşındayken markaya duyduğu ilgi nedeniyle popüler paylaşım sitesi Facebook üzerinde bir sayfa açan İsviçreli Sammy Wasem, burada Ferrari ile ilgili bir çok paylaşımda bulunurken, büyük popülarite elde etti. Sayfasını beğenenlerin sayısı 6 yıl içinde yaklaşık 500 bini bulurken, Ferrari hayranları tarafından kurulan en büyük grup haline geldi. Kendisi de aynı zamanda amatör bir yarışçı olan Wasem, burada Ferrari’nin dışında kendi fotoğraflarını da paylaşmayı ihmal etmedi.

Ancak bunlar, Ferrari tarafından pek beğenilmedi. “Ferrari’nin lisanslı ürünlerinin dışında farklı ürünlere ait ilanlar yayınlayarak ve doğum günü daveti gibi kişisel mesajlarla marka imajına zarar verdiği” gerekçesiyle Wasem ailesine dava açıldı ve sayfanın kontrolü Ferrari’ye geçti.

10 milyonluk dava
Sayfanın kontrolünü kaybeden Wasem ve babası da, Ferrari’ye telif haklarının ihlal edildiği iddiasıyla bir “karşı dava” açarken, yaklaşık 10 milyon euro tazminat talep ediyor. Wasem ailesi, Ferrari’nin 2009 yılında kendilerine bir kutlamanın yanı sıra kullanmaları için logolar gönderdiğini, söz konusu duruma nasıl gelindiğini anlayamadıklarını belirtirken, Sammy “Bir gencin hayallerini alıp götürdüler” ifadesini kullanıyor.
Coca Cola’nın da bir dönem benzer durumlar yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, firmanın hayranlarını bünyesine kattığını ve her türlü maddi desteği verdiğini hatırlatıyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.