‘Erken seçim yoksa taarruza geçeriz’

GezeGen GezeGen     24-01-14     Dünya     ‘Erken seçim yoksa taarruza geçeriz’     357 Defa Okundu

‘Erken seçim yoksa taarruza geçeriz’

‘Erken seçim yoksa taarruza geçeriz’

Ukrayna hükümetinin eylemlere müdahale etmesiyle en az iki kişinin ölmesi üzerine muhalefet 24 saatlik bir ültimatom verdi. Hükümetin istifasını ve erken seçimleri isteyen muhalefet aksi takdirde ‘saldırıya geçeceklerini’ duyurdu

Ukrayna’da hükümet karşıtı gösterilerde en az iki kişinin hayatını kaybetmesinin ardından hükümet ve muhalefet arasında görüşmeler yürütülürken başkent Kiev’de adeta gerçek bir “savaş” yaşanıyor. Alevden oluşan barikatlarla cephelere ayrılan başkentte artık savaş terminolojisi kullanılıyor. Gösterilerde ilk kez önceki gün ölüm olayının yaşanmasının ardından muhalefet hükümete taleplerini yerine getirmesi için 24 saatlik ültimatom verdi. Hükümetin sekiz saatlik ateşkes teklifini kabul eden muhalifler, taleplerinin yerine getirilmemesi takdirinde ‘saldırıya geçeceklerini’ açıkladı. Yöneltilen talepler arasında hükümetin istifa etmesi, erken seçimlere gidilmesi ve gösterilere kısıtlamalar getiren yasanın kaldırılması var.

‘Ölmeye hazırız’
Başbakan Mikola Azarov taleplerin değerlendirileceğini dile getirirken ültimatomdan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Eski boks şampiyonu muhalif lider Vitali Kliçko, eylemcilerin sekiz saatlik ateşkese uyması gerektiğini belirterek hükümet ile yürütülecek görüşmelerin ardından açıklamada bulunacağını duyurdu. “Barikatları yerinde tutun, ancak konuşmalar bitene kadar sakin olun” diyen Kliçko, taleplerinin karşılanmaması durumunda ise “saldırıya geçileceğini” söyledi.
Bunun üzerine göstericiler barikatlardaki ateşi söndürerek beklemeye geçti. Muhalefetteki Anavatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk ise saldırı tehdidinde ciddi olduklarını ve bu uğurda ölmeye hazır olduklarını belirterek “Bu kafamıza kurşun sıkmaksa öyle olsun. Viktor Yanukoviç 24 saatin var. Karar ver. Ben kararımı verdim” dedi. Kliçko gözaltına alınan muhaliflerin serbest bırakılmasının ilk adım olabileceğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, muhalefetin taleplerini tartışmak üzere parlamentodan olağanüstü bir oturum talep etti. Parlamento sözcüsü Volodimir Ribak da “hükümetin istifa etmesi” dahil olmak üzere eylemcilerin isteklerinin tartışılacağını dile getirdi.

Polis göstericilere işkence mi uyguladı?

Ukrayna polisinin çarşamba sabahı muhaliflerin bulunduğu barikatlara müdahale etmesiyle iki taraf arasında çatışmalar yaşanmıştı. Muhalefet en az beş kişinin öldüğünü iddia ederken yetkililer iki kişinin açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini doğruladı. Dinamo Kiev stadından düşerek yaşamını yitirdiği söylenen eylemcinin ise kurtulduğu aktarıldı. Polisin eylemcilere işkence uyguladığı da iddia edildi. İngiliz yayın devi BBC’den Duncan Crawford’un konuştuğu 17 yaşındaki Mikhail Nizkoguz, polis tarafından yerlerde süründüğünü, dayak yediğini ve bıçaklandığını öne sürdü.
BBC’nin haberine göre Nizkoguz’un yüzü ile vücudu yanık ve kesiklerle doluydu. Bu hafta başında bir başka göstericiyle beraber kaçırılan aktivist Yuriy Verbitski’nin ise Kiev dışındaki bir ormanda ölü bulunduğu iddia edildi. Vücudunda işkence izlerinin olduğu dile getirildi. Hükümet Kiev’in merkezine gidilmemesi uyarısında bulunurken bir grup eylemci Telekanal Kiev televizyon stüdyosunu işgal etti. Diğer yandan göstericilerin cep telefonlarına hükümetten “Eylemlere katıldığınız tespit edilmiştir” diye mesaj geldiği aktarıldı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.