ERDOĞAN’IN ELEŞTİRDİĞİ PROJELERE YANIT

GezeGen GezeGen     26-01-14     Spor     ERDOĞAN’IN ELEŞTİRDİĞİ PROJELERE YANIT     341 Defa Okundu

ERDOĞAN’IN ELEŞTİRDİĞİ PROJELERE YANIT

ERDOĞAN’IN ELEŞTİRDİĞİ PROJELERE YANIT

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, projelerine gelen eleştirilere yanıt verdi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Başbakan Erdoğan’ın da eleştirdiği projelerine açıklık getirdi.

** Kenan Evren Lisesi’nin yerine yapılacak alışveriş merkezi için tüm izinleri aldık. Şu an Maliye Bakanlığı ile son görüşmeler sürüyor. Taahhüdümüz gereği 3 okul ve bir salon yaptık. 40 milyon lira harcadık. Ayrıca o araziyi de bize bağışlamıyorlar. Hem kira ödeyeceğiz hem de gelirden pay alacaklar. Yaz sonu arazi teslim edilecek ve proje hayata geçecek.”
** Kalamış’ta yeni yapılması planlanan marina için Koç Grubu ve Doğuş Grubu ile görüşme yaptık pay almak için ve olumlu yaklaştılar. ‘Yüzde 20 payımız olsun, gerekirse mali kaynak da sağlayalım’ teklifini götürdük. Buradan kulübümüze bir kaynak sağlamayı amaçladık. Devletin hazırladığı bir proje ve ihale için sadece çalışma yaptık ama tepki gösteriliyor.
** Banka olayı yine öyle. Sadece 20 milyon euro ana sermayeli, tahvil çıkarabilecek ve parası olduğunda büyüyecek şekilde bir çalışmaydı. Tabii ki devletin de izni alınacaktı. Aksi mümkün mü? Buna da tepki geldi. Sonra başka bir çalışma için bize Pendik’te arazi gösterdiler. Sonra da ‘nasıl olacak?’ diye yine çıkışlar oldu. Yine kulübe gelir sağlaması için Fenerland projemiz var. Samandıra’daki tesislerimizde futbol sahasının olduğu yere konumlandırılacak bir tesis. Lüks mağazalar, yemek bölümleri ve ayrıca üyelerimiz içi de sosyal mekanlar olacak. Şimdi ‘bunu nasıl yaparız?’ diye bağrılıp, çağrılıyor.”
** Aziz Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 1995 yılında katıldığı bir divan kurulu toplantısındaki konuşmasından kayıtları da üyelere okudu. Erdoğan’ın, o dönemde Fenerland projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği yönünde ifadelerini üyelerle paylaştı.

Başbakan da ‘tezgah’ dedi

“Artık, ‘bize şunu yaptılar, bunu yaptılar’ demenin anlamı ve manası geçti. Üç senedir çektiklerimizin ardından, Sayın Başbakan’ın kendi ağzından, bize yönelik olarak ‘kumpas kuruldu’ denildi. Artık savcılara, hakimlere ve polise güvenilmeyen ortamda, bize yapılanları tartışmanın, bir şeyler anlatmanın manası kalmadı. Bizim, ‘haklıyız veya haksızız’ diye söylememize gerek yok. Çünkü Sayın Başbakan söylüyor. ‘Bunlar haklı’ diyor. ‘Bunlara tezgah kuruldu’ diyor. Ben buradayım ve bir veda konuşması yapmıyorum. Sizlerle beraberim. İçeride olmam veya dışarıda olmam hiç fark etmez” ifadelerini kullandı.

Padişahlık sistemi bizde yok

Sürekli, kendisinin hapse girmesinin ardından Fenerbahçe’nin ne olacağına yönelik sorular sorulduğunu aktaran başkan Yıldırım, “Kulübün tüzüğü var. Orada ne yazıyorsa o olur. Aziz Yıldırım ‘şunu başkan yapın’ demez, demeyecektir. Bunu herkes kafasına soksun. Bir yönlendirme yapmam. Eğer imkanım olursa gelir oyumu kullanır, kime verdiğimi de deklare ederim. Burada padişahlık sistemi yok. Padişah ferman vermiş, biz geldik. Sizlere aynı şeyi yapmayacağım. Eğer böyle bir şey yaparsam beni tenkit edin. Fenerbahçe’de demokrasi vardır, tüzük vardır. Başka türlü düşünmek Fenerbahçe camiasına hakarettir. Benim kafamda böyle bir şey yoktur. Fenerbahçe de benden sonra akar, yolunu bulur” diye konuştu.

Havuz çıkışı

“Devlet yetkililerine de sesleniyorum. Fenerbahçe Kulübü, Türkiye’de kurumlar vergisini tam olarak ödeyen kulüplerden biridir. Sadece Gençlerbirliği aynı şekilde tam olarak ödeme yaptığını söylüyor, başka da yok. Bunun karşılığında ise yayın gelirinde hakkımızı alamıyoruz. Toplam 450 milyon dolarlık havuzdan sadece 35 milyon dolar gelir alıyoruz. Hukukçu arkadaşlarımızla çalışma yapıyoruz. Ne gerekirse yapacağız, Anayasa Mahkemesi’ne de götürebiliriz. Bize iki ayrı kuruluşun 125 milyon dolar teklifi oldu ama Anadolu kulüpleri yararlanıyorlar diye sıcak bakmadık. Bugünden sonra sıcak bakacağız.”

İnek gibi sağılıyor
Yıllık geliri 3 milyar dolara ulaşan İddaa’dan kulüplere hak ettikleri ödemenin yapılmadığını anlatan Aziz Yıldırım, “Tüm kulüplerin üzerinden para kazanıyorlar. En çok da Fenerbahçe’nin. Ama Fenerbahçe parasını alamıyor. Bizim tenkitlerimizin sebebi bunlar. Bir taraftan Fenerbahçe zincirlenmiş, inek gibi sağılıyor ama karşılığını alamıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.