Erdoğan ve Feyzioğlu ne konuştu?

GezeGen GezeGen     04-01-14     Haberler     Erdoğan ve Feyzioğlu ne konuştu?     143 Defa Okundu

Erdoğan ve Feyzioğlu ne konuştu?

Erdoğan ve Feyzioğlu ne konuştu?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile görüştü.

Dolmabahçe Ofis’te basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe’deki ofisinde görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı…

İşte Feyzioğlu’nun toplantı sonrasında yaptığı açıklamalar;

Gündemdeki ilk konum işçi kardeşlerime sözüm var. Fen-İş alüminyum işçilerinin 1 yıllık bir direnişi vardı. Söz vermiştim onu dile getirdim, Başbakan çok ilgilendi.

Toplantı son derece yapıcı geçti.

5 Temmuz 2012 tarihinde özel görevli mahkemeler kaldırıldı. Ancak kaldırılmış olan bu mahkemelerin aynı kanuna eklenen geçici 2. Maddeye dayandırılarak ellerindeki işler bitene kadar yargılamaya devam etme hükmü getirildi. Bir ilacın sağlığa zararlı olduğunu tespit ediyorsunuz, üretimini yasaklıyorsunuz ama eczanelerdeki stoklar bitene kadar satışına devam ediyorsunuz, bu örnektir. Bu mahkemeler kaldırıldı ama 1. Maddeyi kabul etti. Bugün ne çekiyorsak bu yanlışlık sebebiyle çekiyoruz. 2. maddenin kaldırılması gerekir. Başbakan’ın olumlu yaklaştığı kanaatini getirdim.

Özel görevlli mahkemelerce verilmiş olan ve henüz Yargıtay aşamasında olan davalarda özel mahkemelerce karar verildiği için bu hükmün bozulması gerektiğini ifade ettik.

Özel görevli mahkemelerin yargılamalarına son verilmesi gerektiğini söyledik.

Özel görevli mahkemelerce yargılanan ve kesinleşmiş hükümlü davalarda yine bir maddelik bir ekleme ile özel mahkemece verilmiş bir hüküm olması sebebi ile yeniden yargılama yolu açılmalı.

Balyoz davasında yeniden yargılanma yapılmalı. Balyoz davası 1 maddelik eklemeyle bozulmalı

Geçici 2. madde kaldırıldığı gün özel yetkili mahkemelerce verilmiş olan tüm hükümler düşer.

Bizim sunduğumuz formülde af yok.

Geçici 2. madde ile yaşanan bu hukuk katliamının bir an önce son bulması ve Yargıya olan güvenin tekrardan oluşması için yine Yargıya yönelik yapılacak düzenlemelerle gerçekleşmesini talep ettik.

Başbakan Erdoğan’ın bu konularda yaklaşımı son derece sıcak oldu ve Adalet Bakanı’na Türkiye Barolar Birliği ile birlikte yakın çalışma talimatı verdi.

Başbakan Erdoğan Japonya’dan döndüğünde bu formül somut bir şekilde ortaya konulacaktır.

Pazartesi gününden itibaren Adalet Bakanlığı ile çalışmalarımıza başlayacağız.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.