Emlak satışları bıçak gibi kesildi

GezeGen GezeGen     21-04-14     Ekonomi     Emlak satışları bıçak gibi kesildi     433 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Emlak satışları bıçak gibi kesildi

Emlak satışları bıçak gibi kesildi

MANİSA Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, yerel seçimlerin ardından kentte emlak satışlarının bıçak gibi kesildiğini söyledi.

Satışların yüzde 95’inin kredi karşılığında yapıldığını kaydeden Akyüz, kredi faiz oranlarının 1.20 seviyelerine çıkması ile birlikte piyasanın daha da durgunlaştığını kaydetti.

Yerel seçimlerin ardından sektörde hareketlenme bekleyen emlakçılar umduğunu bulamadı. Kentte kiralık ve satılık ev ihtiyacının her geçen gün arttığını, ancak bu talebi karşılamakta güçlük çekildiğini belirten Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, talebe rağmen satış olmamasından yakındı. Yerel seçimlerin bitmesi ile birlikte sektörde hareketlenme beklediklerini dile getiren Akyüz, “İnşaat sektöründe büyük bir durgunluk var. Bu durgunluk neredeyse 150 kalemdeki sektörü etkiliyor. Vatandaş ev ihtiyacının ve isteğinin olmasına karşın fiyatlardaki yükseklik nedeniyle hareket edemiyor” dedi.

SICAK PARA DÖNGÜSÜ YOK

Kentte 2013 yılında yaklaşık 4 bin konutun el değiştirdiğini açıklayan Akyüz, bu satışların yüzde 95’inin kredili satış olduğunu duyurdu. Sıcak para döngüsünün olmadığına dikkat çeken Akyüz, “Sıcak para döngüsünün olmayışından dolayı piyasada durgunluk var. Piyasadaki müteahhitlere dikkat etmek gerekiyor. İşi bozulan müteahhitlerin yaptığı evlerde büyük mağduriyetler olabilir. Yılların birikimi bir anda heba olabilir” diyerek vatandaşları uyardı.

FİYATLAR DÜŞMEZ

Faiz oranlarının da 0.60’dan 1.10-1.20 seviyesine çıkmasının da satışları azalttığını dile getiren Akyüz, faizlerin düşmesi halinde bile kentteki ev fiyatlarının düşmeyeceğini açıkladı. Akyüz, “’Ev fiyatları düşecek ev alacağım’ diyenler yanılır. Fiyatlar tavan yaptığı zaman taban yapması mümkün değil” dedi. 100-150 bin lira arasındaki evlere talep geldiğini, ancak oturabilecek evlerin yaklaşık 200 bin lira olduğunu belirten Akyüz, yeni imar planının hayata geçmesi ile birlikte Manisalıların biraz daha rahatlayacağını söyledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.