El Kaide’den Alevilere katliam

GezeGen GezeGen     11-02-14     Haberler     El Kaide’den Alevilere katliam     382 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
El Kaide'den Alevilere katliam

El Kaide’den Alevilere katliam

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 40 kişinin öldüğü öne sürüldü

Suriye’de El Kaide bağlantılı Cund el Aksa Tugayı adlı grubun, Alevi Kasabası Maan’a düzenlediği saldırıda kadın ve çocukların da bulunduğu 40 kişinin öldüğü öne sürüldü.

Merkezi Londa’da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör örgütü El Kaide bağlantılı militanların, pazar günü Hama yakınlarında, Alevilerin yaşadığı Maan Kasabası’nda onlarca sivili öldürdüğünü duyurdu. Suriye resmi medyasının “katliam” olarak tanımladığı olayı Cund el Aksa Tugayı’na bağlı militanların gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Kasabada yaşayan sivillerin büyük bölümünün saldırı öncesinde tahliye edildiğini kaydeden örgüt sözcüsü Rami Abdurrahman, saldırıda en az 40 kişinin öldüğünü, ölenlerin yarısının kasabayı savunmaya çalışan erkekler, kalanlarınsa aynı aileden oldukları belirtilen kadın ve çocuklar olduğunu kaydetti.

IŞİD GERİ ÇEKİLDİ
Öte yandan El Kaide’nin geçtiğimiz günlerde bağını koparttığı cihatçı “Irak Şam İslam Devleti” (IŞİD) grubunun, petro ve doğalgaz sahalarının bulunduğu Deyr ez Zor bölgesinden çekildiği iddia edildi. IŞİD militanları, başta Nusra Cephesi olmak üzere diğer cihatçı gruplarla bölgeki enerji kaynaklarının denetimi için uzun süredir mücadele ediyordu.

SINIRDA ‘TERÖR TEHDİDİ’

Times Gazetesi, Batılı ülkelerin Türkiye-Suriye sınırından kaynaklanan yeni bir terör saldırısı tehdidiyle karşı karşıya olduğunu yazdı. Türkiye’nin Suriye’yle olan 900 kilometrelik sınırının, ABD’li ve Avrupa istihbarat servislerine bağlı ajanlarla dolu olduğunu vurgulayan gazete, Müslüman kökenli Batılı cihatçıların, Suriye’de çatıştıktan sonra ülkelerine dönmesinin istihbarat servislerinde endişeye yol açtığını kaydetti.

MÜZAKERE DEVAM EDİYOR

Suriye’deki iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Cenevre barış görüşmelerinin ikinci turu dün başladı. Görüşmelerin dünkü ayağında, ülkedeki şiddetin ve terörizmin durdurulması ile geçiş hükümetinin kurulması konularının ele alındığı belirtildi. BM Cenevre Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi’nin, Suriye muhalefetinin başmüzakerecisi Hadi el-Bahra ve Beşar Esad rejiminin başmüzakerecisi Büyükelçi Beşşar Caferi’nin başkanlık ettiği heyetlerle ayrı ayrı görüştüğü kaydedildi.

Bu arada muhalefet kanadı, dünkü görüşmelerde ilk kez Suriye’de sıcak çatışmaya katılan grupların temsilcilerini de getirdi. “Askeriye ve güvenlik” birimlerinden 7 sivil üyenin Suriye Ulusal Koalisyonu’nun heyetine katıldığını ifade edildi.

RESALT
Deyr ez Zor’da Beşar Esad’ın babası Hafız el Esad’ın üzerine ayakkabılar konulmuş bir büstü.
RESALT
Birleşmiş Milletleri, taciz ateşine karşın hafta sonunda Humus’tan gerçekleştirilen tahliyelerde kentten 600 sivilin çıkarıldığını duyurdu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.