Dudak okuyarak doktor oldu!

GezeGen GezeGen     12-01-14     Haberler     Dudak okuyarak doktor oldu!     374 Defa Okundu

Dudak okuyarak doktor oldu!

Dudak okuyarak doktor oldu!

Bir kulağında yüzde 82, diğer kulağında yüzde 78 işitme kaybı bulunan Güzel, dudak okuma yöntemiyle 10 yılda tıp fakültesini bitirip doktor olmayı başardı.

Konya’da Sıdıka ve Mevlüt Kaynarca çiftinin beş kız çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya gelen Fatma Güzel, yedi aylıkken geçirdiği ateşli hastalık sonucu duyma kaybı yaşamaya başlayarak 11 yaşından itibaren de işitme cihazı kullandı.

‘İşaret dilini bilmiyorum’
İlkokulda sınıf öğretmeni sayesinde dudak okumayı öğrendiğini ve bunun eğitim hayatında işine çok yaradığını ifade eden Güzel, “İlkokula işitme cihazsız başladım. İkinci annem dediğim öğretmenim Nurten Yeşilöz, benim duymadığımı fark edince, bütün dersleri önümde anlatmaya çalıştı. Ben de onun dudaklarını okuyarak ilkokulu bitirdim” dedi.
Güzel, öğretmeninin ne konuştuğunu anlayabilmek için sırada sürekli 360 derece dönmek zorunda kaldığını, işitme cihazından çok dudak okuma yönteminden yardım aldığını belirterek, “Ben işitme engelliyim ancak işaret dili bilmiyorum, zaten işaret dili bilseydim konuşmayı öğrenemezdim. Hayatımda ‘sen okuyamazsın’ diyen çok oldu ancak inat ettim, doktor oldum” diye konuştu.
10 yılda mezun olabildi
İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra derece yaparak Anadolu Kolejini kazandığını anlatan Fatma Güzel, 2000 yılında ilk kez girdiği üniversite sınavında da Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını söyledi. Üniversitede derslerin amfilerde işlenmesi nedeniyle dudak okumakta zorluk çektiğini, işitme cihazının bozulması yüzünden çok zorlandığını belirten Güzel, şunları söyledi:
“Tıp fakültesine başladığımda ‘işitme engelli doktor olur mu’ diye benden rapor istediler. ‘Nasıl doktor olacak’ diye üniversitede çok problem oldum. Hem cihazın yardımıyla hem de dudak okumam sayesinde 10 yılda üniversiteyi bitirdim ve doktor oldum.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.