Dolar/TL 2,23’ü geçti

GezeGen GezeGen     11-03-14     Ekonomi     Dolar/TL 2,23’ü geçti     373 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Dolar/TL 2,23'ü geçti

Dolar/TL 2,23’ü geçti

Bankalararası piyasada dolar/TL 2,23 seviyesini geçerek en yüksek 2,2332’yi gördü.

Bugün güne 2,2216 seviyesinden başlayan dolar/TL, en düşük 2,2142’ye kadar geriledi. Gelişen ülke para birimlerinin dolar ve avro karşısındaki değer kaybına paralel Türk lirasının üzerinde oluşan baskı ile en yüksek 2,2332’yi gören dolar/TL şu dakikalarda 2,2290 seviyesinden işlem görüyor. En yüksek 3,0938’i gören avro/TL ise şu dakikalarda bankalararası piyasada 3,0900 seviyesinden alıcı buluyor.

Analistler, Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kayıplarına paralel hareket ettiğini belirterek, 2,23’ün altında kapanışların olması durumunda 2,21 – 2,22 seviyelerinin destek olarak takip edileceğini, aksi durumda 2,24 – 2,25 seviyelerinin direnç konumuna gelebileceğini ifade ediyor.

“2,23 – 2,25 arasındaki seviyelerde genellikle satışlar yoğunlaşıyor”

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, Türk lirasında bugün görülen değer kaybının yurtdışı kaynaklı olduğunu belirterek, gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkışın yaşandığını söyledi. Yerli yatırımcıların yine alış tarafında olduğunu dile getiren Cömert, şunları kaydetti: “Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların alışlarıyla Türk lirası değer kaybediyor. Ancak kurun bir miktar daha yükselmesi durumunda tekrar yabancıların TL’ye geçiş yaptığını görebiliriz. Geçtiğimiz dönemlerde dolar/TL’de 2,23 – 2,25 arasındaki seviyelerde genellikle satışların yoğunlaştığını gördük. Burada özellikle faizin artması sonrasında Türk lirasının taşıma maliyeti çok arttı. Yani eğer TL borçlanıp bunu satar ve yerine dolar alırsanız katlanacağınız maliyet yüzde 11’e yakın. Bu maliyet şu anda tüm gelişen ülke para birimlerinden daha yüksek. Bu nedenle TL yerine döviz taşımak için çok önemli bir beklentimiz olmalı. Eğer bir yatırımcı olarak sizin böyle kuvvetli bir beklentiniz yoksa döviz birikimlerinizin en azından bir kısmını yükselişlerde TL’ye dönmenizde fayda var. Belli bir süre için dolar satıp TL’ye geçen yabancı yatırımcıların karı, tüm gelişmekte olan ülkeler içinde en yüksek seviyede. Dolayısıyla kurdaki yükselişi yabancılar da sırf bu nedenle satış fırsatı olarak görüyor.”

“Dolar/TL, 2,22 seviyesinin altına inerse geri çekilme görülebilir”

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin ise gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybına paralel olarak dolar/TL’de yükseliş yaşandığına dikkati çeker, “Dolar/TL, 2,22 seviyesinin altına inerse geri çekilme görülebilir. Aksi durumda yükseliş bir miktar daha sürebilir” dedi. Dolar/TL’nin 2,23 üzerinde kapanış yapması durumunda 2,25 seviyelerinin görülebileceğini ifade eden Metin, ancak bunun hem Türkiye’nin iç siyasi gelişmelerine hem de yurtdışından gelebilecek olumsuz haber akışına ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin hareketine bağlı olacağını da vurguladı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.