DİKKAT! Yeni Tuzak: “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur”

GezeGen GezeGen     29-06-15     TeknoLoji     DİKKAT! Yeni Tuzak: “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur”     441 Defa Okundu

DİKKAT! Yeni Tuzak: “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur”

DİKKAT! Yeni Tuzak: “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur”

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarınızda mutlaka en az bir kişinin sosyal medyanın yeni trendi olan “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” furyasına katıldığına şahit olmuşsunuzdur. Peki bunun için mobil dünyada üretilen “kendi Wikipedia…

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarınızda mutlaka en az bir kişinin sosyal medyanın yeni trendi olan “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” furyasına katıldığına şahit olmuşsunuzdur. Peki bunun için mobil dünyada üretilen “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” uygulamasının aslında bir tuzak olduğunu biliyor musunuz? Özellikle arkadaş grupları birbirleri hakkında komik ve sahte Wikipedia sayfası hazırlamaya bayıldılar. Ancak bu haber bu sayfayı hazırlamak için telefonuna uygulama indiren kişilerin canını biraz sıkabilir. “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” furyası altında indirilen uygulama hakkında yapılan araştırmaya göre uygulamasının, özel bilgi ve e-posta adreslerini Almanya’da bir şirketin bilgi havuzuna aktardığı ortaya çıktı. Yani başa bir deyişle arkadaşlarınızı avladığınızı düşünürken avlanmış olabilirsiniz. Özellikle internet ve mobil dünyada bu ve buna benzer oyunlar sıklıkla kullanılıyor ancak bunlardan en tehlikelileri “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” furyasında olduğu gibi en yakın arkadaşlarınızın bunu kullandığını görerek gözünüz kapalı hiç düşünmeden sizin de kullanmanız. Peki Bu Bilgiler Neden Çalınıyor? Aslında sadece şu sebepten demek oldukça güç.

Çünkü bilgilerinizi kendi havuzuna kayıt eden firmalar sizin bilgilerinizi satıyor ve/veya kendi işlerinde kullanıyor. İşte bu noktada özellikle kişisel bilginin son derece önemli olduğu dijital dünyada bazı uyanık şirketler( yaptıkları tamamen sizin izninizle gerçekleşiyor) türlü furyalar yaratarak ve sosyal çevrenizin gözünü boyayarak sizin de bu furyaya dahil olmanızı sağlıyor. Tüm dünya çağında başlatılan “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” furyası ile şuanda ele geçirilen kişisel bilgilerin sayısını tahmin etmek zor ancak bunun yüzbinler seviyesine ulaştığı tahmin ediliyor. Sektörel bazda konuyu değerlendirecek olursam yapılan bu işin karşılığı iş dünyasında “Data mining” (veri madenciliği) olarak karşılık buluyor. Ancak her meslek dalında olduğu gibi işinizi ahlaki çerçevede yaparsanız bu faydalı bir iş alanı diğer türlü ise birçok mağduriyete sebep verebilecek bir alan. Bu sebeple siz siz olun arkadaşlarınız her ne kullanıyor olursa oldun bir uygulamada veya web üzerinde karşınıza çıkan bir ifadeyi okumadan onaylamayın. Peki Bu İzni Siz De Verdiyseniz Ne Yapmalısınız? Aslına bakarsanız bu izni bugüne kadar muhtemelen onlarca uygulamaya en başta da Google’a çoktan vermişsinizdir. Ancak Google gibi şirketlerin ücretsiz servis vermesinden kaynaklanan bir durumdan dolayı siz aldığınız ücretsiz hizmete kişisel bilgileriniz feda ederken, 5 dakikalık bir eğlence için “kendi Wikipedia sayfanı oluştur” başlığı altında kişisel bilgilerinizi bir şirketle paylaşmak buna değer mi asıl mesele bu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.