Devlet ‘PlayStation’ı çok gördü!

GezeGen GezeGen     30-03-14     Haberler, Manşet     Devlet ‘PlayStation’ı çok gördü!     385 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Devlet ‘PlayStation’ı çok gördü!

Devlet ‘PlayStation’ı çok gördü!

Diyarbakır’da hastalık nedeniyle evden çıkamayan Şehmuz, tek göz evinden dünyaya kapı açmak için devletin tüm kurumlarına yazı yazdı, Playstation istedi fakat bu talebi reddedildi

Diyarbakır’ın Yenişehir-Yukarınasırlar köyü… Çiftçilik ve hayvancılıkla kıtkanaat geçimini sağlayan Mustafa ve Nebahat Özbayhan, dünyaya 7 güzel çocuk getirdi. 3 çocuğunda kas erimesi hastalığı baş gösterdiğinde, dünyaları yıkıldı. Önce Mehmet, ardından Şehmuz ve sonra dünyalar güzeli Hilal, yaşam mücadelesi vermeye başladı. Anne ve baba çocuklarına iyi bakılması için oradan oraya koşturdu, tarladan, hayvanlardan gelen ne varsa çocukları için harcadılar.
Ne var ki, Mehmet, 23 yaşına girdiğinde hastalığa direnemedi ve yavaş yavaş eriyip tükendi, kaybetti yaşam mücadelesini. 19’undaki yüzde 95 engelli Şehmuz ise Mehmet ağabeyi gibi bir gün bu hastalığa yenik düşeceği korkusuyla, aldığı her nefeste yaşama tutunmaya gayret etti. Sadece kendisini değil, daha ne olduğunu anlamayamayan 12 yaşına basan kardeşi Hilal’in moralini yüksek tutmak için tek başına hiç çıkamadığı evlerinde, oyuncaksız oyunlara yöneldi. Ve bir gün geldi, ne oyunlar ne de evde sık sık arıza yapan televizyon yetmedi, oyalanıp vakit geçirmeye… Şanslıydı Şehmuz, kız kardeşi Hilal’e göre. Özel rehabilitasyon merkezinde 2 yıl hem tedavi hem de eğitim alıp okumayı sökebilmişti. Kendisine akülü olmasa da çelimsiz elleriyle itekleyebildiği bir tekerlekli sandalye bulabilmişti. Ancak Hilal, ne tedavi ne eğitim alabildi ne de tekerlekli sandalyeye sahip olabildi.

TBMM’nin kapısını çaldı
İki göz köy evinden dünyaya pencere açmak isteyen Şehmuz, devletin her kurumuna yazı yazdı. Destek istedi. Şehmuz’un sesini ilk duyan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç oldu. Şehmuz’a istediği tablet bilgisiyarı gönderdi Arınç. Mutluluktan içi içine sığmadı Şehmuz’un… Eksik Türkçesiyle teşekkürlerini gönderdi devlet büyüğüne… Bir de annesi Nebahat’e evde engelli baktığı için 670 TL maaş bağladı devlet. Kaybetmek üzere olduğu umudu, yeşerdikçe yeşerdi yüreğinde Şehmuz’un.
Tarladan ve hayvanlardan gelen para ne boğaz doyurmaya ne de okuldaki iki kardeşe yetmeyince, çare engelli bakımı için bağlanan 670 TL’lik maaş oldu. Babaları Mustafa’nın kalça kemiğini kırması, tuzu biberi oldu geçim sıkıntısının.
Eve internet bağlatamayan Şehmuz ve Hilal’e, tablet bilgisayar da yetmedi… Aklı televizyonda gördüğü playstationda olan Şehmuz, yine çareyi devlet büyüklerinde aradı. Milli Eğitim Bakanı’na ulaşmak istedi, ancak sonuç alamadı. Olmadı her derde deva arayan TBMM’nin kapısını çaldı, üç satırlık başvuruyla… TBMM Dilekçe Komisyonu’na yaptığı başvuruda, “Engelliyim Diyarbakır’dan yazıyorum. 18 yaşındayım bedensel engelliyim. Evde canım sıkılıyor. Playstation istiyorum. Kas erimesi hastasıyım. Allah için cevap verin, en çok sevdiğim playstation bana gönderin. Çok istiyorum. Yüzde 95 engelli raporum var. Her yere başvurdum alamadım” ifadelerini kullandı.
Dilekçe komisyonu, derhal işleme aldı Şehmuz’un başvurusunu. Komisyon, Diyarbakır Valiliği’ne sordu Şehmuz’a playstation alınıp alınamayacağını… Valilikten gelen yanıtŞehmuz’un umutlarını yıktı. Valilik, bekar ve ailesiyle yaşayan Şehmuz’un isteğinin karşılanamayacağını bildirdi Meclis’e. Çünkü babasının üzerinde 50 dönüm tarla gözüküyordu. Ayrıca annesi Nebahat’e engelli bakım aylığı bağlandığı için playstation alınmasının uygun görülmediği de yazıyordu, Meclis’e ulaşan resmi belgede.

‘Geçmiyor zaman evde abi’
Milliyet’in ulaştığı Şehmuz, “Geçmiyor zaman evde abi… En büyük hayalim playstation. Kardeşime de öğretirim hem” diyerek dile getirdi beklentisini. Valiliğin 50 dönümlük arazi ve engelli maaşı gerekçesini sorduğumuz Şehmuz, şu sözlerle anlattı gerekçelerini:
“Doğrudur, tarla babamın üzerinedir. Ama amcamla sırayla ekip biçiyorlar. Babamın kalçası kırılıp protez takılınca tarlayı ekip biçemez olduk. Babam çalışamıyor, hastalanıp yatıyor sürekli. Amcamda olduğu kadarıyla veriyor üründen payı. Annem hayvanlara bakıyor, bir de engelli bakım aylığı alıyor, 670 TL. İki kardeşim okuyor, onlara para lazım, ne bize ne onlara yetiyor. Eskiden pamuk ekerdik, kredi alındı, ürün beklendiği gibi olmayınca, ödenemedi kredi. Borç ettik epey. Abim durumu düzeltmek için yine kredi borcuna girdi, oda çıkamadı işin içinden. 170 bin TL’ye kadar borç var, devlete, sağa sola. Artık devlet kurumlarından yazılarıma cevap gelmiyor. Niye, ben ölümüyüm ki… Her gün postaya bakıyorum bir şey yok. Çok şey mi istiyorum, bir playstation, kardeşime de akülü sandalye… Bugüne kadar aldığım tek şey; Bakan Arınç’tan tablet bilgisayar. Çok mu istediğişim şeyler. Playstation’u çok mu gördüler?”

‘Kızımı tedavi etsinler’
Baba Mustafa da çaresiz. Devletin bugüne kadar gösterdiği ilgiye şükreden babanın en büyük dileği 12 yaşındaki Hilal’in tedavi olması. Müstafa Özbayhan, şu sözlerle döktü içini Milliyet’e: “Evet arazim var ama işlemek önemli. Pamuk ektim zarar ettim. Kredi çektim borca girdim ödeyemedim. Kalçamı kırınca işler iyice karıştı. Borçtan kıpırdayamıyorum. Allah’ın bir imtihanı sanırım yaşadıklarımız. 3 çocuğum ilkokul çağına gelince kas erimesine yakalandı. Sağlıklı olanlar da ağır işte çalışamıyor. Okutayım diyorum, masrafların altından kalkamıyorum. Bunca derdin içinde tek dileğim mavi gözlü güzel kızım Hilalimin tedavi olması. İyileşsin hiçbir şey istemiyorum. Borçları öderim zor da olsa. Şehmuz bir iş yapmış TBMM’ye yazmış, Allah büyük, devletimiz sağolsun.”

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.