Derince Limanı İhalesi İptal Edildi

GezeGen GezeGen     23-01-14     Genel     Derince Limanı İhalesi İptal Edildi     306 Defa Okundu

Derince Limanı İhalesi İptal Edildi

Derince Limanı İhalesi İptal Edildi

TCDD’ye ait Kocaeli Derince Limanı’nın 36 yıl süreyle ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemi ile özelleştirme ihalesi iptal edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ait Kocaeli Derince Limanı’nın 36 yıl süreyle ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemi ile Özelleştirme ihalesi iptal edildi.

Özelleştirme Idaresi Genel Müdürlüğü’nün Ankara Kurtuluş semtindeki merkezinde yapılan ihale Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında başladı. Ihalede; Yılport Holding AŞ, The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ, Cengiz Inşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ yarıştı.

Elemesiz turda en yüksek teklif 180 milyon dolar oldu. Ilk elemeli turda en yüksek teklif 252 milyon dolar oldu. The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company elendi. Ikinci elemeli turda en yüksek teklif 302 milyon dolar oldu. Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ elendi. Üçüncü turda Yılport Holding elendi. Üçüncü turdan sonra açık artırmaya geçildi. Açık artırmaya Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ, Cengiz Inşaat Sanayi katıldı.

Açık artırma başlangıç fiyatı 516 milyon dolar oldu. Ihale Komisyonu bu fiyatı belirledi. Açık artırmaya geçildi. Açık artırma turunda tüm katılımcılar ihaleden çekildi. Ihale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu da ihalenin iptal edildiğini söyledi.

2007 IHALESI IPTAL EDILMIŞTI

Özelleştirme Idaresi Başkanlığının ‘Işletme hakkının verilmesi’ yöntemiyle Özelleştirme kapsamına aldığı liman için ilk kez 2007’de ihaleye çıkıldı. Açık artırma sonucunda ise en yüksek teklifi 195 milyon 250 bin dolarla Türkerler Ortak Girişim Grubu’ndan geldi. Ancak Danıştay, Derince Limanı ile ilgili imar planı çelişkilerini dikkate alarak, bu özelleştirmeyi iptal etti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.