‘Danimarka’nın sesini daha yüksek istiyorum’

GezeGen GezeGen     15-03-14     Dünya     ‘Danimarka’nın sesini daha yüksek istiyorum’     433 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
‘Danimarka’nın sesini daha yüksek istiyorum’

‘Danimarka’nın sesini daha yüksek istiyorum’

Danimarka ziyareti öncesinde Politiken gazetesine konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka’dan Türkiye’nin AB süreci için desteğini artırmasını istedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danimarka ziyareti öncesi ülkenin saygın gazetelerinden Politiken’e verdiği röportajda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliği konusunda yürütülen müzakerelere daha kuvvetli destek vermesini isteyeceğini söyledi. Gül, Danimarka’nın Türkiye’yi desteklediğine işaret ederken “Açıkça söylemek gerekirse ziyaretim esnasında üyelik müzakerelerin başarıyla sonuçlanması için Danimarka’nın tam ve açık desteğini isteyeceğim” dedi. Kopenhag yönetiminin destiğini takdir ederek ‘sesini daha güçlü duymak istediğini’ belirten Gül, AB ile tam üyelik müzakereleri tarihinin Kopenhag’da verildiğini hatırlattı.

‘Türkiye maça ortak olsun’
Gül, Türkiye’nin otomatikman tam üye olması gibi ‘bir sihir beklemediğini’ belirterek, tam üyelik olsun olmasın müzakerelerin Türkiye’nin siyasi, demokratik ve ekonomi yönden gelişmesi açısından önem taşıdığını vurguladı.
Muhalefet Partisi Venstre’nin AB Sözcüsü Jakob Elleman-Jensen ise Gül’ün Politiken gazetesine verdiği röportajla ilgili olarak, “Eğer AB’ye yaklaşmak istiyorsanız kendiniz bunu göstermelisiniz. Top Türkiye’de ve şartımız Türkiye kendisi maça ortak olsun” ifadelerini kullandı. Öte yandan Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard Türkiye’nin reformlarla kaydettiği aşamalara dikkat çekti.

Kraliyet balosuna Türkiye dokunuşu

Danimarka Kraliçesi II.Margrethe’nin başkent Kopenhag’da bulunan Christiansborg Sarayı Şövalye Salonunda verdiği geleneksel baloda Türkiye kökenli kadın milletvekilleri, ana muhalefet Liberal Partili (V) Fatma Yeliz Öktem ile Sosyalist Halk Partisi (SF) Özlem Sara Çekiç dikkat çekti. Çekiç helal olmayan et yemediği için ona özel menü sunuldu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.