Cannes’a ‘Soma’ ile çıktılar

GezeGen GezeGen     17-05-14     Magazin, Manşet     Cannes’a ‘Soma’ ile çıktılar     404 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Cannes'a 'Soma' ile çıktılar

Cannes’a ‘Soma’ ile çıktılar

Cannes’da Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” filminin bugün yapılan galasında, Türk ekibi “kırmızı halıya” yakalarında siyah kurdelelerle çıktı

67. Cannes Film Festivali’nde ”Altın Palmiye” için yarışan ”Kış Uykusu” filminin bugün yapılan galasında, Soma’daki maden kazasında hayatlarını kaybedenler anıldı.

Davetlilerin büyük bir kısmının siyahlar içinde olduğu galada, Türk ekibi ”kırmızı halıya” yakalarında siyah kurdelelerle çıktı.

Filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ile oyuncular Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nejat İşler, Tamer Levent, Melisa Sözen, Serhat Mustafa Kılıç’ın katıldığı galada Türk davetlilerin siyah rengi tercih ettiği görüldü.

Başta yönetmen Ceylan olmak üzere tüm film ekibi, ellerinde Soma yazılı kağıtlarla dünya basınına poz verdi.

Festival sarayında yarın, Ceylan ve oyuncu ekibinin katılımıyla basın toplantısı düzenlenecek.

Öte yandan, daha önce festivalde üç filmi ile ödül alan Ceylan’ın, bu filmi de sinema eleştirmenleri tarafından yarışmada iddialı gösteriliyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın, 2003 yılında 56. Cannes Film Festivali’nde yarışan “Uzak” isimli filmi, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan büyük jüri ödülünü (Grand Prix) almıştı.

Ceylan, 2008 yılında da “Üç Maymun” filmiyle “En iyi yönetmen” ödülünü almış, 64. Cannes Film Festivali’nde ise “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle büyük jüri ödülüne layık görülmüştü.

67. Cannes Sinema Festivali’nde, Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla düzenlenmesi planlanan etkinlikler, Soma ilçesindeki maden kazasının ardından iptal edilmişti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.