Çalık Enerji’den Libya’ya enerji santrali

GezeGen GezeGen     16-01-14     Ekonomi     Çalık Enerji’den Libya’ya enerji santrali     327 Defa Okundu

Çalık Enerji'den Libya'ya enerji santrali

Çalık Enerji’den Libya’ya enerji santrali

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji’nin Libya’nın Khumus şehrinde 542 megavat gücünde çevrim santrali kurma hazırlıklarına ilişkin, “9 ay 10 gün gibi kısa ve iddialı bir sürede santalin ilk ünitesini devreye almayı hedefliyoruz” dedi.

Çalık Enerji’den yapılan açıklamaya göre, Libya’nın mevcut toplam kurulu gücünün yüzde 8’i büyüklüğünde kurulması planlanan Khumus Basit Çevrim Santrali’nin imza protokolü başkent Trablus’ta gerçekleştirildi.

800 kişinin istihdam edileceği enerji santralin yapımı için anlaşma kontratını Libya Hükümeti ve Libya Elektrik Bakanlığı adına GECOL Üst Yöneticisi (CEO) Addel Hakeem F.Layas ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç imzaladı.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Libya için kritik önem arz eden böylesi bir projenin hayata geçirilmesinde kendilerine duyulan güvenden dolayı Libya Hükümetine, Libya Elektrik Bakanlığı Yetkililerine ve GECOM Yönetimine teşekkürlerini ileterek, tesisin dünyadaki en yüksek teknoloji donanımının seçilerek kurulacağını bildirdi.

Petrol ve doğalgaz yakıt türleriyle çalışacak santralin yapımına ilave olarak gaz tribünlerinin 12 yıl boyunca bakım ve servislerinin de Çalık Enerji tarafından verileceğini anlatan Ahmet Çalık, bu çerçevede GECOL personelinin Amerikan General Elektrik şirketinin merkez ve ofislerinin bulunduğu coğrafyalarda eğitimden geçirileceğini, bunun için 2 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını kaydetti. Çalık, 9 ay 10 gün gibi kısa ve iddialı bir sürede santalin ilk ünitesini devreye almayı hedeflediklerini aktardı.

Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliği’ndeki Müsteşarı Tufan Höbek’in de hazır bulunduğu imza protokolü öncesinde konuşan Libya Elektrik Bakan Vekili Dr. Ali Muhammed Mhareig, şunları kaydetti:

“Devrim sonrasında ülkemizde ilk büyük çaplı proje imzasını Çalık Enerji ile imzalıyoruz. Libya’ya hoşgeldiniz. Libya’nın kesintisiz enerjiye kavuşması noktasında planladığımız kritik yatırımlardan birini daha hayata geçiriyoruz. Dünyada mevcut en ileri teknoloji donanımıyla kurulacak bu enerji santrali, bilgi birikimi ve iş tecrübesine inandığımız Çalık Enerji tarafından kurulacak. Santralde çalışacak teknik elemanlar yapılan protokol gereği Amerika’da General Elektrik bünyesinde eğitime tabi tutulacak. Libya’nın artan enerji ihtiyacı gereği Çalık Enerji’den bir an önce bu projeyi tamamlayıp hizmete açmasını bekliyoruz.” Çalık Enerji’nin Khumus şehrinde kuracağı çevrim santrali 542 megavatlık güç üretecek

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.