Büyümede şimdilik bir revizyon yok…

GezeGen GezeGen     29-03-14     Ekonomi     Büyümede şimdilik bir revizyon yok…     393 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Büyümede şimdilik bir revizyon yok...

Büyümede şimdilik bir revizyon yok…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Revizyon için henüz çok erken ancak sonuçlara göre bir ince ayar, revizyon gerekiyorsa bakılabilir” dedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, başta bu yıl için yüzde 4’lük büyüme olmak üzere ekonomik hedeflerde revizyon için henüz çok erken olduğunu ancak sonuçlara göre bir ince ayar, revizyon yapılabileceğini söyledi. Dün NTV’de programa katılan Bakan Şimşek, daha önce ‘ekonomik hedeflerin revizyonu için yılın ilk çeyreğinin tamamlanması gerektiğine’ ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine ocak ayındaki verilerin beklediklerinden daha iyi geldiğini söyledi.
17 Aralık7ta yolsuzluk ve rüşvet operasyonu olmasaydı Türkiye’nin çok güçlü bir momentuma sahip olacağına dikkati çeken Şimşek, “Şimdi o momentumu kaybettik. Dolayısıyla revizyon için henüz çok erken ancak sonuçlara göre bir ince ayar, revizyon gerekiyorsa bakılabilir” diye konuştu.
Söz konusu momentum kaybının bütçe açısından risk oluşturup oluşturmadığı hakkında da konuşan Şimşek, iç talepte bir miktar zayıflama olduğunu ve bunun vergi gelirlerini etkileyeceğini ifade etti.
Dış analizler yüzeysel
Uluslararası kuruluşların son dönemde “Türkiye ekonomisinin kırılganlığına dair yorumlar yaptığının” belirtilmesi üzerine Bakan Şimşek, son bir kaç ayda yaşananların Türkiye’nin itibarını zedelediğini söyledi.
Seçim sonrasında yabancı yatırımların yoğunlaşmasını bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine Şimşek, şunları kaydetti: “Kesinlikle. Biz, Türkiye’de reform yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim için önemli olan ülkenin menfaatleridir. Özelleştirme önemli bir reform alanıdır. Bu belirsizlik, inşallah, hafta sonu ortadan kalkacak. Ben inanıyorum ki milletimiz feraset sahibidir. Bu olan bitenleri anlıyor. Partimiz ve hükümetimize güçlü bir destek çıkacak.”

‘Avrupa krizden çıkıyor’

Türkiye’ye yatırımcı ilgisinin artarak devam edeceğini dile getiren Şimşek, Türkiye’ye yönelik yurtdışı doğrudan yatırımların yaklaşık yüzde 80’inin Avrupa kökenli olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin ekonomik krizden çıkmaya başladığına dikkati çeken Şimşek, Türkiye gibi geleceği parlak ve büyük bir iç piyasası olan ülkeye ilginin artacağını kaydetti.
Bakan Şimşek, kredi kartına taksit sınırlandırması ile ilgili de düzenlemenin bekledikleri etkiyi yaptığını, kredi hacmindeki genişlemenin yüzde 13’lere kadar gerilediğini ifade etti.
Şimşek, Türkiye’nin temellerinin hala sağlam olduğunu vurgularken, maliye politikası açısından manevra alanlarının bulunduğunu da söyledi.

‘Çözüm süreci çok önemli’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaları gezerek, işçilerle sohbet etti.
Çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Şimşek, işçilerle sohbet ederek, sorunlarını dinledi. Bakan Şimşek, kendisine aktarılan sorunların çözümü konusunda yardımcı olacağını söyledi.
Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun birçok ilinde seçim çalışması yaptığını belirten Şimşek, bölgedeki vatandaşın 17 Aralık operasyonunun siyasi bir operasyon olduğuna inandığını kaydetti. Şimşek, çözüm sürecinin bölge için büyük bir önem taşıdığının altını çizerek, sürecin bölgeye önemli katkılar sağladığına işaret etti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.