Bu kez dizinin durdurulması için savcıya başvurdu

GezeGen GezeGen     19-02-14     Magazin     Bu kez dizinin durdurulması için savcıya başvurdu     411 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Bu kez dizinin durdurulması için savcıya başvurdu

Bu kez dizinin durdurulması için savcıya başvurdu

BURSA’da televizyonda yayınlanan ’Muhteşem Yüzyıl’ adlı diziden etkilenerek Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan 47 yaşındaki Hasan Köz, bu kez de dizinin yanınının durdurulması için savcılığa başvurdu.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Mustafa’nın babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından boğdurulması ardından Bursa’da oturan Hasan Köz, geçen hafta Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na giderek, Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Rüstem Paşa ve adının tespit edilmesini istediği diğer şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu. ’Şüpheli’ olarak gösterdiği Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında ’Halkı kin ve nefrete sürüklemek’ ve ’Azmettirerek boğdurmak’ suçlarından yargılanmalarını isteyen eden Köz, dilekçesinde şüphelilerin adresini ’Topkapı Sarayı/İstanbul’ olarak gösterdi.

Şehzade Mustafa’nın katillerinin bulunarak cezalandırılmasını ve şehzadeye itibarının iadesine karar verilmesini isteyen Köz, dün bir kez daha savcılığa başvurarak, dizinin yayınlanmaması için yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istedi.

TÜRBEYE BEYAZ GÜL BIRAKTI

Muradiye Külliyesi’nde bulunan Şehzade Mustafa’nın türbesini ziyaret eden Hasan Köz, restorasyon devam ettiği için türbe kapısına beyaz gül bıraktı.

Burada açıklama yapan ve ilk başvurusuyla ilgili de bilgi veren Hasan Koz, Şehzade Mustafa’nın itibarının iade edilmesini, Osmanlı hanedanının özellikle Hürrem Sultan’ın torunlarının özür dilemesini istediğini söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın unvanının geri alınmasını da talep ettiğini kaydeden Köz, “Çünkü evlat katilinin bir devlet başkanı olarak anılmasını istemiyorum. Çünkü devlet başkanları hümanist olmalı insancıl olmalı evladını öldüren milletini de gözünü kırpmadan öldürür” dedi.

PROF. DR ORTAYLI VE MURAT BARDAKÇI’YI TANIK OLARAK GÖSTERECEK

Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mustafa’nın yedi yaşındaki oğlu Mehmet ile diğer oğlu Şehzade Beyazıd’ı da öldürdüğünü vurgulayan Köz, şöyle devam etti:

“Dizide bu sahneyi görmek istemediğim için mahkemeden dizinin yayınına son verilip yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için müracaat ettim. Tarihe ışık tutmak için Prof. Dr. İlber Oltaylı ve tarihçi Murat Bardakçı’yı tanık olarak göstereceğim. Ayrıca İran Devletinin belgelerine ulaşıp bunları da kanıt olarak mahkemeye sunacağım. Çünkü insanlık suçu zaman aşımına uğramaz, bundan dolayı bu davayı açtım. Dava sonuçlanıncaya kadar her gün Şehzade Mustafa’nın türbesini ziyaret edip kapısına beyaz gül bırakacağım.”

Tarih kitaplarının yeniden yazılması gerektiğini de kaydeden Köz, “Resmi tarih çok yanlış ve eksik veriliyor. Devlet arşivlerinin tamamen açılıp gerçeklerin ortaya çıkarılması için tarihin bilim adamları tarafından incelenip insanlara sunulmasını istiyorum” dedi.

Savcılıktan davayla ilgili olarak takipsizlik kararı çıkması halinde ise karara itiraz edeceğini de ifade eden Köz, “Takipsizlik çıkarsa yasal olan oturma eylemi gibi demokratik hakkımı kullanacağım” diye konuştu

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.