BM’den ürkütücü kanser raporu

GezeGen GezeGen     09-02-14     SağLık     BM’den ürkütücü kanser raporu     419 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
BM'den ürkütücü kanser raporu

BM’den ürkütücü kanser raporu

BM, 20 yıl sonra yıllık kansere yakalanma sayısı 22 milyona çıkacak.

BM Dünya Sağlık Örgütü’nün WHO’nun kanser konusunda uzman birimi Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC) 40’tan fazla ülkeden 250 bilim adamının önderliğinde hazırladığı “Dünya Kanser Raporu 2014” açıklandı.

Rapora göre, yıllık kansere yakalanma vakaları ve kanser nedeniyle ölüm oranlarında önemli bir artış eğilimi göze çarpıyor. Raporda kanser vakalarının artış eğiliminin çözümü içinse önleyici çalışmalara hız verilmesi ve etkin önlemlerin uygulamaya geçirilmesi gerekiyor.

Raporda 2012’de tahmini olarak dünya genelinde 14 milyon olan yeni kanser vakasının gelecek 20 yıl içinde neredeyse iki katı olan 22 milyona ulaşması bekleniyor.

Kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerde de benzer bir artışın beklendiği raporda, 2012’de 8,2 milyon ölüm oranının da 20 yıl içinde yıllık 13 milyona çıkacağı öngörülüyor.

Rapora göre, 2012 yılında en fazla akciğer, göğüs ve kalın bağırsak kanseri tanıları konuldu. Kanserden ölüm oranlarında da birinci sırayı akciğer kanseri alıyor.

Kanser tedavilerinin gittikçe yükselen maliyeti nedeniyle tedavi masraflarının ekonomiler üzerinde büyük yük oluşturmasını ve yoksul ülkelerdeki hastaların tanı ve tedavi imkanlarına ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Raporda, 2010 yılında kanserin dünya genelindeki maliyeti 1.16 trilyon dolar olarak tespit ediliyor.

HASTALARIN YARISI HASTALIĞI YENİYOR

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, Türkiye’de kanser hastası olmanın kesinlikle ölümle sonuçlandığı gibi yanlış bir bilinç olduğuna değiniyor.

Dernek, son beş yıl içerisinde hastalığı geçiren bireyler arasında hayatta kalma oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığını açıklıyor.

‘PSİKOLOJİ ÖNEMLİ’

Türkiye Psikiyatri Derneği, kanser tedavisinde hastaların psikiyatrik destek almalarının önemli olduğunu belirtti.

2025 yılında tahminen yaklaşık 19 milyon yeni kanser vakası beklendiğine işaret eden Dernek,Türkiye de her geçen gün sayıları artan kanser hastalarının tedavi sürecinde psikolojinin önemine dikkat çekerek, psikiyatrik sorunların hastalığın seyrini olumsuz etkilediğini vurguladı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.