BDP’ye yakın işadamları KURDSİAD için başvurdu

GezeGen GezeGen     05-04-14     Ekonomi     BDP’ye yakın işadamları KURDSİAD için başvurdu     414 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
BDP’ye yakın işadamları KURDSİAD için başvurdu

BDP’ye yakın işadamları KURDSİAD için başvurdu

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP), “demokratik özerklik” inşasına başlanacağı açıklamasının ardından Diyarbakır’da çarpıcı bir adım atıldı.

“Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği” (KURDSİAD), Dernekler Masası’na yaptıkları başvuru ile kuruluşunu ilan etti.
Yerel seçimler öncesi propagandasını bölgede özerk yapı oluşturacağı üzerinde yoğunlaştıran BDP, ilk ciddi adımını Diyarbakır’da attı. Kürtçe propagandanın yanı sıra yerel yönetimlerde Kürtçe’nin kullanılmasına yönelik kurslara ağırlık veren BDP ve bağlı kuruluşlar, bir süredir Kürtçe kültürel faaliyetlere yönelmişlerdi. Bu kapsamda Diyarbakır’da bir araya gelen BDP’ye yakın işadamları, dün KURDSİAD’ı kurduklarını açıkladı.

Dernek, Diyarbakır Valiliği Dernekler Masası’na verdikleri dilekçe ile kuruluşlarını ilan etti. KURDSİAD Kurucu Üyesi Abdulbaki Karadeniz, derneğin bölgedeki ekonomik faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

‘İsim sorun çıkarabilir’
Kuruluş amaçlarının kimlik, kültür ve dil esaslı olduğunu söyleyen Karadeniz, derneğin adıyla ilgili sorunlar yaşayacaklarını, ancak bunun çalışmalarını engellemeyeceğini dile getirdi. Karadeniz, “Kürdistan ismi ile ilgili çıkabilecek sorunlara rağmen çalışmalara başlayacağız. İçişleri Bakanlığı’ndan gelecek yazı belirleyici olacak ama yine de çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Bir süre önce ise Diyarbakır’a, “Kürdistan” adıyla kurulan bir partinin tabelası asıldı. Partiya Demokrata Kürdistan Türkiye (PDK-T) isimli partinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na sunuldu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.