Başçı:”Faiz oranlarını gözden geçirebiliriz”

GezeGen GezeGen     28-01-14     Genel     Başçı:”Faiz oranlarını gözden geçirebiliriz”     288 Defa Okundu

Başçı:"Faiz oranlarını gözden geçirebiliriz"

Başçı:”Faiz oranlarını gözden geçirebiliriz”

Başçı: “2014’te enflasyonu yüzde 5,2 ile 8 aralığında tahmin ediyoruz.”

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Enflasyon Raporu tanıtımına yönelik toplantıda yaptığı sunumda, “Enflasyonun 2014 sonunda, orta noktası yüzde 6,6 olmak üzere yüzde 5,2 ile yüzde 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Başçı, enflasyonun 2015 sonunda ise orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

“TÜM ARAÇLARI KULLANCAĞIZ”

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugün yapılacak ara Para Piyasası Kurulu(PPK) toplantısına değinerek, “Bu akşamki PPK’da amacımız fiyat istikrarını sağlayıcı adımlar olacak. Üzerimize düşeni yapacağız” dedi. Erdem Başçı, “Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına alarak yüzde 5 hedefine geriletmek için elindeki tüm araçları kullanacağından kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Para politikasında kalıcı bir sıkılaştırma gerekiyorsa bunu yapmaktan kaçınmayacaklarını vurgulayan Başçı, Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarının hepsinin gözden geçirilmesini tartışabileceklerini söyledi.

FAİZ ORANLARI GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Para Politikası Kurulu toplantısında tek politika faizini de değerlendireceklerini bildirdi. Para politikasında kalıcı bir sıkılaştırma gerekiyorsa bunu yapmaktan kaçınmayacaklarını ifade eden Başçı, Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarının hepsinin gözden geçirilmesini tartışabileceklerini söyledi.

Şimdiye kadar tek araçla çalıştıklarını söyleyen Başçı, “Bundan sonra iki araç olacak. Birincisi faiz aracı, diğeri döviz aracı. Döviz satışlarının faizle desteklendiği zaman daha etkili olduğu bilinir” dedi.

“OCAK AYI ENFLASYONU BEKLENENDEN YÜKSEK ÇIKABİLİR”

Başçı, Ocak ayında enflasyonun beklenenden yüksek çıkacağını düşündüklerini ifade etti.

Cari açık konusuna da değinen Başçı, aralık ayında cari açığın beklentilerin üstünde gelebileceğini ancak ocak ayında tekrar normale dönebileceğini söyledi.

PORTFÖY AKIMLARINDA ÇIKIŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR

Başçı, son aylarda iktisadi konjonktüre damgasını vuran en önemli gelişmenin Amerikan Merkez Bankası’nın nicel genişleme politikasından çıkış süreciyle gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında gözlenen belirgin yavaşlama olduğunu ifade etti.

Geçen yıl mayıs ayından itibaren zayıf bir görünüm sergileyen sermaye akımlarının 2013 yılının son çeyreğinde de benzer seyrini devam ettirdiğini belirten Başçı, özellikle portföy akımlarındaki çıkış eğiliminin sürdüğünü, diğer taraftan giderek artan oranlarda borçlanmaların devam ettiğini bildirdi.

TOPLANTININ AKŞAM YAPILMASININ SEBEBİ

Başçı, sunumu öncesinde de bir bilgi vermek istediğini belirterek, Para Politikası Kurulu’nun neden akşam saatlerinde yapılacağını açıkladı.

Başçı, ” Para Politikası Kurulu üyemiz Prof. Dr. Abdullah Yavaş, Amerika’dan bugün akşam saatlerinde Ankara’ya gelecek. O yüzden sizlerle birlikte olamadı.Para Politikası Kurulu toplantısını akşam saatlerinde yapmamızın tek sebebi bir Kurul üyemizin eksik olmasıdır. Onun katılımını bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.