Bakanlar Kurulu sonrası Arınç’tan açıklamalar

GezeGen GezeGen     07-04-14     Chat Odaları, Manşet     Bakanlar Kurulu sonrası Arınç’tan açıklamalar     1101 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Bakanlar Kurulu sonrası Arınç'tan açıklama

Bakanlar Kurulu sonrası Arınç’tan açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, açıklamalarda bulundu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yerel seçim sonuçlarına ilişkin, “30 büyükşehirin 18’inde Ak Partili Belediye Başkanları kazandı. Bu 30 şehire nispet edildiğinde başarı oranımızın yüzde 58.9 yani yaklaşık yüzde 59 olduğunu gösteriyor. Toplam 51 ilimiz var. 30 büyükşehirin dışında. 51 ilin 30’unu AK Parti kazanmış durumda. Bu da hemen hemen yüzde 60’a tekabül ediyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, açıklamalarda bulundu. 30 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Arınç, “Kazanılan ilçeler, itirazlı olanlar, oy sayımlarının ne kadarının tamamlandığı açıkça ortaya çıktı. Dolayısıyla bu seçimlerin ülkemiz için milletimiz için hayırlı olmasını baştan temenni ediyoruz. Güzel bir seçim dönemi geçti. Çok şükür adli bakımdan da çok üzücü olaylar yaşanmadı. Maalesef bazı yerlerde özellikle muhtar seçimlerinde, bazı yerlerde de itirazlar sırasında kamuoyunda takip edilen olumsuzluklar yaşandı ama çok büyük ölçüde önceden belki sözü edilen çapta büyük bir güvenlik sorunu yaşanmadı. Hükümetimizin aldığı tedbirlerle seçim güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalarının büyük ölçüde rolü oldu” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülen konulara ilişkin ise Arınç, şunları söyledi:

“Bugün iki arkadaşımız tarafından bakanlıklarıyla alakalı sunumlar yapıldı. Bunlardan birisi, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’dir. Özellikle bazı konuları bir kanun tasarısı veya taslağı şeklinde değil, Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirdi. Üzerinde konuşuldu. Bir diğeri de Maliye Bakanımızın yine alanıyla ilgili bir sunumu oldu ama toplantımız büyük ölçüde seçimlerin değerlendirilmesi şeklinde sayın Başbakanımızın da, Bakan arkadaşlarımızın da seçim kampanyalarına katıldıkları için gözlemlerini de içeren değerlendirmeleri oldu. Öncelikle bu seçimlerin AK Partimiz açısından büyük bir başarı olduğunu övünerek ve gururla söylemeliyim. Çünkü elimizdeki veriler bu mahalli seçimlerde aldığımız sonucun her bakımdan büyük bir başarı olduğunu gösteriyor. Belediye başkanlığı seçimi yapılan toplam birim sayısı bin 394, bunlardan 30 büyükşehirimiz var. 30 büyükşehirin 18’inde AK Partili Belediye Başkanları kazandı. Bu 30 şehire nispet edildiğinde başarı oranımızın yüzde 58.9 yani yaklaşık yüzde 59 olduğunu gösteriyor. Toplam 51 ilimiz var. 30 büyükşehirin dışında. 51 ilin 30’unu AK Parti kazanmış durumda. Bu da hemen hemen yüzde 60’a tekabül ediyor.
İlçe belediye başkanlıklarının tamamını kazandığımız 7 ilimiz var. Maalesef 3 ilimizde Hakkari, Iğdır ve Tekirdağ’da ilçe belediye başkanlığını kazanamamışız. Bu normal bir seçim sonucu olarak kabul edilirse, 1394 belediyenin yüzde 60’ını kazanmış durumda”

‘Twitter’ın eline koz verildi’
Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ilgili olarak Başbakanımız karara saygı duymadığını ama uygulamak zorunda olduklarını söyledi. Kanunda yer alan madde göre iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle karar mahkemenin kuruluş usüllerine aykırıdır.

Anayasa Mahkemesi burada durumdan vazife çıkarmış. Yargı yetkisi bir egemenlik yetkisidir. AYM böyle bir karar almakla Türk yargısının kararları geçersiz kılındı. Twitter isimli şirkete Türk mahkemelerinin kararlarını uygulamayabileceği konusunda güvence verdi.

Twitter’da mahkeme kararlarını uygulamama konusunda eline koz geçirmiş oldu. Şimdi şikayetçi olan insanların haklarını kim savunacak? AYM’nin bireyi koruması gerekirken, Twitter’ı koruyor, bireyi korumuyor. Oybirliğiyle verilen bu karar insanımızı ve mahkeme kararlarını korumaya yönelik bir karar değildir.

Sanal alemin ifade özgürlüğü bakımından korunması gerekir ama insanların hakları da korunmalıdır. Bence çok yanlış bir karardır ve düzeltilmesi gerekir. Bu kararı uygulamak durumundayız ama insanımızı korumak için mevcut tedbirler yeterli değilse, ilave tedbirler de getireceğiz.

Bülent Arınç, Suriye’deki kimyasal saldırının ardında hükümetin olduğuna yönelik iddiaların “külliyen yalan” olduğunu bildirdi.

Arınç, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesine yönelik ABD’den bir talepte bulunup bulunulmadığına ilişkin “Sayın Gülen ile ilgili olarak Türkiye’den hükümetin böyle bir talepte şu an için bulunmadığını ben şahsen biliyorum” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.