Bakan Bozdağ’dan Haşim Kılıç’a sert tepki!

GezeGen GezeGen     25-04-14     Chat Odaları, Manşet     Bakan Bozdağ’dan Haşim Kılıç’a sert tepki!     430 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
Bakan Bozdağ'dan Haşim Kılıç'a sert tepki!

Bakan Bozdağ’dan Haşim Kılıç’a sert tepki!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a yanıt geldi. Bozdağ, “Başkanın konuşması siyasi değil hukuki olmalıydı” dedi. Kılıç’ın muhalefetin boşluğunu doldurmaya çalıştığını söyledi.
Bozdağ, Kılıç’ı istifaya çağırmadığını sözlerine ekledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Haşim Kılıç’ın Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmaya sert tepki gösterdi.

Haşim Kılıç’ın konuşmasını “Siyasi polemiklerle dolu bir konuşma” olarak nitelendiren Bakan Bozdağ, “AYM Başkanının, mahkeme kararlarına dönük eleştireleri kişiselleştirdiği görülmüştür. Başkanın konuşması siyasi değil, hukuki olmak zorundadır. AYM Başkanı’nın yaptığı konuşma baştan sona siyasi polemiklerle doludur. AYM Başkanı kendilerine yöneltilen eleştirileri siyasi bir aktör gibi cevaplandırmış, kendi tutum ve tavrını ortaya koymuştur” dedi.

MAHKEME NEZAKETİNE YAKIŞMADI

-Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı, toplantıya davet ettiği kıymetli konukların huzurunda, mahkemenin nezaketine yakışmayacak bir üslup içerisinde konuşmuştur. AYM Başkanı’nın yaptığı konuşma, siyasidir. Baştan sona siyasi polemiklerle doludur. Başkan adeta gündemdeki bütün konuları, siyasi bir aktör gibi cevaplamış. Kendi tutum ve tavrını ortaya koymuştur. Umarım Ana muhalefet partileri ve diğer muhalefet partileri, AYM yetkimizi gasp etti diye alınmazlar. Mahkemeler kararları ile konuşur. Karar veya gerekçesi okuyanları tatmin eder veya etmez bu mahkemeye de ilgilendirmez. Mahkemenin veya AYM Başkanı’nın kararlarını savunması ve arkasında durması, kararlardaki yanlışlığı eksikliği ve zayıflığı ortadan kaldırmaz” dedi.

Çiçek’ten Kılıç’a sert tepki

-Mahkeme kararlarına dönük eleştirileri kişiselleştirdiği görülüyor. Başkanın konuşması siyasi değil hukuki olmak zorundadır.

SİYASETÇİ GİBİ KONUŞTU

-Anayasa Mahkemesi’nin konuşması hukuki değil siyasidir. Baştan sona siyasi konularla ilgilidir.
-Mahkeme kararları eleştirilmez kutsal kararlar değildir. Mahkeme kararları da diğer kararlar gibi eleştirilebilir.
-Anayasa Mahkemesi Başkanı anayasa, kanuna, hukuka ve vicdana bağlı hareketle mükelleftir.
-Hukuk devletlerinde mahkeme başkanları niyet okumazlar. Bir mahkeme başkanı niyet okuyorsa orada evrensel değerlere, anayasaya göre karar veriliyor mu diye her zaman sorgulanır.
-Mahkeme Başkanının eleştirenlerin iyi niyetini sorgulaması eleştiriye tahammülsüzlüktür.

TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MUHALEFETİ OLDU

AYM Başkanı’nın açıklamaları gösteriyor ki Türkiye’nin yeni bir muhalefeti olmuştur. Muhalefet partileri boşluğu dolduramamıştır. AYM Başkanı bu boşluğu doldurmaya niyetlenmiş görükmektedir. Muhalefet partileri için hayırlı olsun.

HİÇBİR KURUM TBMM’NİN ÜZERİNDE DEĞİLDİR

Yasama yetkisi, TBMM’ye aittir, bu yetki devredilemez. AYM Başkanı dahil hiç kimse bu yetki ve görevi sorgulayamaz ve hafife alamaz. Yürütme ve yargı organları, TBMM’nin yaptığı anayasa ve yasalara uymak ve bunları uygulamakla görevlidir. Türkiye’de hiçbir kişi, makam veya mevki, TBMM’nin üzerinde değildir.

HİÇBİRİ NEZAKETİNİ BU KADAR DÜŞÜRMEDİ

Bakan Bozdağ, bugüne kadar daha önce de Anayasa Mahkemesi başkanlarının konuşmalarını dinlediğini belirterek, “Hiçbiri nezaketini bu kadar düşürmedi” dedi.

İSTİFAYA DAVET EDİYOR MUSUNUZ?

Adalet Bakanı Bozdağ, gazetecilerin “AYM Başkanı Kılıç’ı istifaya davet ediyor musunuz?” sorusuna, “Benim böyle bir çağrım yok. Kendi takdiridir, emekliliğine 10 gibi bir zaman var” karşılığını verdi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.