Babacan: Sermaye hareketlerine kısıtlama ekonomi için intihardır

GezeGen GezeGen     06-02-14     Ekonomi     Babacan: Sermaye hareketlerine kısıtlama ekonomi için intihardır     376 Defa Okundu

Babacan: Sermaye hareketlerine kısıtlama ekonomi için intihardır

Babacan: Sermaye hareketlerine kısıtlama ekonomi için intihardır

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan Erdoğan’ın ekonomide alternatif planları olduğunu açıklamasının ardından ortaya atılan sermaye hareketlerine kısıtlama getirilebileceğine yönelik söylentilerin kesinlikle doğru olmadığını söyledi

Kanal 24’te soruları yanıtlayan Babacan, işlerin en iyi olduğu dönemlerde bile en kötü senaryolar için alternatif planlarının her zaman olduğunu, hiç bir zaman çaresizliğin söz konusu olmadığını belirterek şöyle dedi:

‘Paket çalışması yok’
“Türkiye’yi sermaye hareketlerine kapattığınız zaman, Türkiye’nin büyümesi diye bir şey söz konusu değil; tam tersine negatif büyümeyle daralan bir ülke oluruz. Dolayısıyla sermaye hareketleriyle ilgili bir kısıtlama Türkiye ekonomisi için bir intihardır, kesinlikle böyle bir şey yok.” Babacan, ekonomik ve sosyal konulara ilişkin bir paket üzerinde çalışıldığı haberleri ile ilgili olarak ise şunları söyledi:
“Paket anlamında bir çalışma yok ama sürekli olarak reel sektörün beklentilerini, şikayetlerini dinliyoruz; talepleriyle ilgili düzenlemeleri zaten yapa yapa ilerliyoruz. Paket deyince şunu anlıyorum; memlekette kriz olur, onu çözmek için krizi çözme paketi ortaya çıkar. Kriz diye ifade edeceğimiz bir ortam yok ki; bir kriz paketi ortaya koyalım.”

‘Enerji maliyetlerini sineye çektik’
Paket çalışmasının olmamasının herhangi bir adım atılmayacağı anlamına da gelmediğini söyleyen Ali Babacan, “Merkez Bankası’nın son adımları piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandı” dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “13 Aralık’tan pazartesi gününe kadar halka açık şirketlerin değeri 60.25 milyar dolar düştü, kur arttı; ancak net anlamda Türkiye’den çıkış son derece sınırlı” diye konuştu.
Kur artışlarının ne kadar kalıcı olduğunun bilinmemesi sebebiyle bugüne kadar enerji maliyetlerine oluşan artışları nihai fiyatlara yansıtmadıklarını söyleyen Ali Babacan, “Enerjide kur artışlarından gelen maliyet artışını bugüne kadar sineye çektik. BOTAŞ şu ana kadar kendi iç bünyesinden bu farkı
karşıladı” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.