Arjantin’de son tango

GezeGen GezeGen     25-01-14     Ekonomi     Arjantin’de son tango     328 Defa Okundu

Arjantin’de son tango

Arjantin’de son tango

Arjantin hükümetinin döviz rezervlerindeki düşüşü kontrol etmek için para birimini yüzde 12.7 devalüe etmesinin ardından peso, 2002’den bu yanaki en sert düşüşünü kaydetti. Brezilya reali de büyük kayıp yaşarken, yatırımcılar gözünü aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelere çevirdi

Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, yüzde 30’a yaklaşan enflasyon ve düşen döviz rezervleri nedeniyle ekonomiyi desteklemek için para biriminde büyük çaplı devalüasyona giderken, Arjantin’in sıkılaştırma kararı, en önemli ticaret yaptığı ülkelerden Brezilya’yı da etkiledi. Real, dolar karşısında önemli ölçüde değer kaybederken, faizlerde de artış yaşandı.

Kirchner, ülkenin döviz rezervini kontrol altına almak amacıyla piyasaya müdahalelerde bulunmuş, internet üzerinde dövizle alışverişlere de kısıtlama getirmişti. Ancak buna rağmen iki günde peso’nun dolar karşısında yüzde 17 değer kaybetti.

Dalga giderek yayılıyor
Arjantin’de yaşanan bu durum, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde de sürüyor. Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı sürerken, Ukrayna ve Güney Afrika’da da benzer durumlar yaşanıyor.
Uzmanlar, 2008 krizi sırasında dünya ekonomisinin “büyüme motoru” durumundaki gelişmekte olan ülkelerin, bu kez dünyadaki finansal istikrarı tehdit etmeye başladığını, yatırımcıların bu ülkelere yönelik alımlardan çekinmeye başladığını belirtiyor. Yatırımcılarda güven kaybı oluştuğunu da ifade eden uzmanlar, Türk Lirası’nın değer kaybının, Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen sürmesinin endişe yarattığını belirtiyor.
Bu durumu “kötü fırtına” diye niteleyen uzmanlar, Türkiye’nin döviz rezervinin ithalatı 1-1.5 ay karşılayacak düzeyde olduğunu, müdahaleler ile rezervde hızlı düşüş gerçekleştiğini hatırlatarak riski azaltıcı farklı önlemler alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.