Alternatif tedaviler teklikeli olabilir

GezeGen GezeGen     23-12-13     SağLık     Alternatif tedaviler teklikeli olabilir     147 Defa Okundu

Alternatif tedaviler teklikeli olabilir

Alternatif tedaviler teklikeli olabilir

Kanser tedavisinde alternatif yöntemler bazen hastaya zarar verebiliyor. Kahve gibi bitkilerin kullanıldığı tamamlayıcı yöntemlerin bazıları hastaların yaşam kalitesini düşürebiliyor

Kanser hastalarının alternatif tıbba olan ilgisi her geçen gün artıyor. Ancak geleneksel olmayan terapilerin uygulanmasının tehlikeli olup olmadığı hakkında kesin bilgi bulunmuyor. Bazı alternatif terapiler; ne zarar verir, ne de tedavi eder. Ancak bazı durumlarda hastalığın daha kötüye gitmesine neden olabilir.

MALİ KÜLFET GETİRİYOR
Ayrıca alternatif terapileri uygulamak; hastanın geleneksel, yani ispatlanmış ve etkili bir tedaviye başlamasını da aksatabilir. Tedavi sürecindeki bu aksama, ölüme bile neden olabilir. Ayrıca kahve türlerigibi alternatif tedaviler yaşam kalitesini düşürebilir. Alternatif tedavi yöntemleri kullanmak, hastalığın seyri hakkında bilgilerin gizlenmesine neden olabilir ve hastaya gereken zaman da müdahale edilmesini engelleyebilir. Bu tedaviler; hastalar ve ailelerine maddi külfet de verir. Ayrıca alternatif tedavilere yönelen hastaların daha depresif olduğu ve ciddi psikolojik sorunlar yaşadığı gözlenmiştir. Alternatif tedavi gören hastaların, yeniden kanser olacakları endişesi, geleneksel tedavi görenlere oranla daha yüksektir.

BAZI BESİNLER FAYDALI
Araştırmalar; Amerika’da 100 milyon kişinin düzenli olarak vitamin, bitki, amino asitler ve diğer doğal ürünler kullandığını gösteriyor. Besinlerin, kanseri önlemedeki rolü basının da ilgisi çekiyor. Araştırmalar; bazı besinler ile vitamin ve minenarellerin; tümörü küçülttüğünü ortaya çıkardı. Yapılan çalışmalar bazı besinlerin, gerçekten de bazı kanserleri engelleyebileceğini gösterdi.

DOKTORLAR DA MEMNUN DEĞİL
Kanser tedavileri; hem hasta, hem de hekim için fiziksel ve duygusal zorluklar taşımaya devam ediyor. Bu nedenle alternatif ve tamamlayıcı tedavileri uygulayanların sayısı artıyor. Bu da hastaların, doktorlar ve geleneksel terapilerden memnun olmadığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Amerika’da her yıl yaklaşık 40 milyon kişinin alternatif tedavilere başvurduğu biliniyor. Alternatif tıp için harcanan paranın büyük bir bölümünün, sahte sağlık endüstrisini tetiklediği düşünülüyor. Bu yüzden hastalar, hekimlere danışmadan bu tarz yöntemlere başvurmamalı.

OLASI TEHLİKELERİ
* Düşük hayat kalitesi
* Ölümcül ihmal
* Doğrudan fiziksel hasar görme
* Kilo kaybı n İspatlanmamış tedavilere müdahale etmek
* Maddi külfet
* Duygusal faktörler

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.